U prijavi koja je dostavljena N1 navodi se da su odgovorna lica ova dva privredna subjekta dopustila potpuno zatvaranje ustave „Feketić 1“ na reci Кrivaji pozicioniranoj između naseljenih mesta Srbobran i Feketić radi stvaranja akomulacije vode za potrebe navodnjavanja privatnog preduzeća PP „Feketić“ i time u potpunosti nizvodno od ustave ugrozili biljni i životinjski svet, pretvarajući reku nizvodno od ustave sa svojim tokom u dužini od oko 30 kilometara „u običnu baru stajaće vode što je dovelo do nedostatka kiseonika u vodi, tada izmerenog 0,4mg O2/l, i uginuća oko 340 kg vrlo kvalitetne ribe sumđa veličine između 3-4 kg čija je tržna cena oko 1.000,00 din/kg“.
-Sem ugrožavanja i uništavanja biljnog i životinjskog sveta, zatvaranjem ustave i spuštanjem i ukidanjem protoka vode onemogućili su građanima, koji žive pored Кrivaje, navodnjavanje svojih poljoprivrednih kultura, najviše povrtarskih od kojih u Srbobranu živi veliki deo stanovništva kao i privrednim subjektima pored vode. Ovo je višegodišnji problem koji se stalno ponavlja, ističe se u prijavi.
Dodaje se da je zatvaranjem ustave i snižavanjem vodotoka nizvodno od nje onemogućeno navodnjavanje poljoprivrednog zemljišta u velikoj površini.
-Takođe je zbog snižavanja vodotoka Кrivaje iza ustave, za oko dva metra, narušen režim podzemnih voda ispod korenovog sistema poljoprivrednih kultura što utiče na njihov prinos i na taj način je izazvana opasnost za imovinu većeg obima, dodaje se u prijavi.
Stvaranjem akomulacije pre ustave, dizanjem nivoa reke Кrivaje za preko dva metra višim u odnosu na reku iza ustave, omogućeno je PP „Feketić“ korišćenje vode za zalivanje i to pumpama, po ranijim izjavama direktora Vladislava Samarđića, u količino od 3.000 litara u minutu što je izuzimanje vode iz Кrivaje veće nego što je njen dotok, dodaje se u tužbi.
-Jasno je da se ova vodoprivredna preduzeća odnose prema vodi kao izvoru njihovog finansiranja jer naplaćuju njeno korušćenje a ne odnose se prema vodi kao javnom dobru i prirodnom resursu na koji imaju pravo svi građani, ocenjuju podnosioci prijave.
Dodaje se da se sem neodgovornog upravljanja, mora napomenuti da ustava nije legalno izgrađen objekat i da ne postoji nigde u katastru, nema svoj parcelni broj, niti svoju građevinsku i upotrebnu dozvolu. Iz ekološkog udruženja zato najavljuju da će pokrenuti poseban postupak sa zahtevom za uklanjanje ustave.
-Ekološki pokret Opštine Srbobran traži da se ispitaju svi naši navodi, utvrdi činjenično stanje i naloži odgovornim licima preduzimanje svih mera u oblasti zaštite šivotne sredine prilikom korišćenja ovog vodoprivrednog objekta, ističe se u prijavi.
(Glas javnosti/N1)