Glas Javnosti

Ugostitelji poručili: Nismo tražili da bakšiš bude obavezan, nego da bude moguć platnom karticom

Društvo
Autor: Glas javnosti

"Predlog ugostitelja nije da bakšiš bude obavezan, već da se omogući ostavljanje napojnice platnom karticom", rekao je Georgi Genov, direktor Poslovnog udruženja hotelijera i restoratera Srbije.

"Ideja je da država dozvoli do 10 odsto prometa da bude neoporezovano"kaže Genov za Danas.

Prema njegovim rečima, napojnica ne može da bude obavezna, jer onda nije napojnica.

"Sada se napojnica tretira kao usluga, ali ona to nije. To je čast za konobara ili neko drugo osoblje zato što ste zadovoljni pruženom uslugom. Svi pričaju o tome da li bakšiš treba da bude obavezan ili ne, ali to uopšte nije nikada bila naša inicijativa", objašnjava Genov.

 
Dodaje da su i ranijih godina imali inicijative da se dozvoli višak u kasi kod ugostitelja upravo zbog bakšiša.

 Sada je razlog druge prirode. Veliki deo plaćanja uostiteljskih usluga, prema rečima Genova više i od 80 odsto, danas se obavlja karticama.
 
"Tada konobari ostaju bez napojnice iako bi možda neko i želeo da ih časti, a nema keša. To je posebno izraženo kod stranaca koji sve plaćaju karticama. Osim toga u njihovoj kulturi je da ostave bakšiš i čudno im je kada im konobar kaže da ne moraju da ostave. Posebno Amerikancima kod kojih je bakšiš obavezan, a ostavljaju i po 20 odsto računa", kaže Genov.
 
Navodi da na taj način veliki novac turista ne bude potrošen kod nas, a konobari ostanu bez zarade koju su zaslužili.
Mogućnost da se bakšiš od 10 odsto uvede kao obavezna stavka na fiskalnom računu naišao je na različita mišljenja građana.
 
Dok jedni smatraju da takva praksa postoji u mnogim zemljama sveta i da treba da se primeni kod nas, drugi kažu da odluka o ostavljanju bakšiša konobaru treba da bude lični izbor.

 

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR