Đaci Prve gimnazije u Beogradu koji danas bojkotuju nastavu, su nakon 16 minuta u znak sećanja na 16 poginulih u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, u koloni krenuli prema Petoj gimnaziji koja je u blokadi već sedam dana da đacima te škole pruže podršku.
Oni su zatražili da v.d. direktorka Danka Nešović da neopozivu ostavku na mesto direktorke, da bude odabran novi direktor iz redova profesora Pete gimnazije, da se sazove i oformi školski odbor koji nije sazvan od septembra i da se svi suspendovani ili otpušteni profesori vrate na svoja radna mesta.
Direktorka Danka Nešović izjavila je da je škola pod opsadnim stanjem, da država treba da reši problem i omogući da se nastava neometano odvija.
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković naveo je da će uskoro biti objavljen konkurs za izbor direktora Pete, kao i da je ta škola izabrana da bi bila „hotel“ za one koji dolaze iz drugih delova Srbije, a idu ka Novom Sadu na skup povodom godišnjice pada nadstrešnice na Železničkoj stanici 1. novembra.
Kolona učenika Prve beogradske gimnazije krenula je ka Petoj, nakon 16 minuta tišine ispred svoje škole. pic.twitter.com/1EChIUpWK9
— Čuvari/ke vatre (@CuvariVatre) October 20, 2025
Glas javnosti/ N07S