Glas Javnosti

Tužiteljka o Vučićevoj borbi protiv korupcije: "Bacanje prašine u oči, postoje viši interesi koji su usporili hapšenja"

Društvo
Autor: Glas javnosti

U više akcija policije, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, proteklih dana je uhapšeno 50 osoba i podneto 58 krivičnih prijava protiv osumnjičenih da su vršili finansijske mahinacije.

Komentarišući ove akcije, tužiteljka VJT Jasmina Paunović kaže da su pitanja zbog čega se čekalo sa hapšenjima opravdana jer je svima zajedničko da su istrage završene pre nekoliko godina.

Među poslednjima koji su privedeni našao se predsednik Upravnog odbora Instituta za standardizaciju Srbije Dušan Rafailović, osumnjičen da je izvršio konverziju i prenos imovine koju je pribavio kriminalnom delatnošću u nameri da prikrije i lažno prikaže njeno nezakonito poreklo, u čemu mu je pomogao Miladin N.

“Oni su između sebe zaključivali priznanice prema kojima je, navodno, Miladin svojevremeno bio dužan Rafailovićevom ocu iznos od 430.000 evra. Zatim mu je Miladin devet navrata putem priznanica, uplaćivao novac. Međutim, sama priznanica nije dokaz porekla novca. U tom smislu, Miladinu se stavlja na teret pomaganju u pranju novca, a Rafailoviću pranje novca putem konverzije i prenosa imovine. Takođe, pronašli su još neki novac koji nije prijavljen Agenciji za suzbijanje korupcije, što znači da nema svoje poreklo, budući da ga nije prijavio”, objašnjava za Novu tužiteljka Paunović koja inače ne postupa u ovom predmetu.

Tužiteljka Paunović naglašava da je krivično delo koje se stavlja na teret osumnjičenom obuhvata period od 2019. do 2023. godine.

“Iako je istraga bila završena 2023. godine, postoji period od 2023. do 2025. godine kada je bilo nejasno šta se dešava sa predmetom. U tom periodu, ako su nadležni znali šta osumnjičeni radi, zapravo su mu omogućili da nastavi sa nezakonitim delovanjem”, ističe naša sagovornica.

“Viši interesi nadmašili potrebu za hapšenjem”

Tužiteljka Paunović smatra da je ključno pitanja u vezi sa ovim slučajem – da li je uopšte moguće da se sa predmetima trguje na ovakav način?

“Ono što izaziva zabrinutost jeste činjenica da je ovoliko vremena prošlo bez konkretnih pomaka u ovom predmetu. Iako su počinjena krivična dela i postoje dokazi koji to potvrđuju, mora se postaviti pitanje – šta je zapravo čekalo sve ovo vreme? Da li je moguće da se s takvim predmetima manipuliše i trguje? Trguju oni koji bi u tom procesu morali da deluju u skladu sa zakonom i svojim odgovornostima. To su ljudi koji rade u tužilaštvu i policiji, koji nose odgovornost za sudbinu ovih predmeta i koji bi morali da postupe odgovorno i u skladu sa zakonom“, objašnjava Paunović.

Sagovornica dodaje da je očigledno kako su čekali neko “zeleno svetlo”, odnosno signal od određenih osoba, pre nego što su preduzeli bilo kakve akcije.

“Postoje viši interesi koji su nadmašili potrebu za hapšenjem ovih lica. A koji su to interesi, jasno je na terenu. Svedoci smo da su se dešavale različite situacije, kao što su studenti i druge stvari koje su uticale na tok događanja”, kaže Paunović i dodaje:

“Međutim, ne shvatam ovu borbu protiv korupcije iskreno”, kaže Paunović.

Kao primer navodi hapšenje vlasnika poljoprivrednog gazdinstva “Dragana Tikića” koji se tereti da je, preko malih poljoprivrednih gazdinstava, koja nisu u sistemu PDV, prodavao svoju pšenicu, kukuruz, uljanu repicu, merkantilnu soju i suncokret. Tikić se sumnjiči da je na taj način zaobišao plaćanje poreza državi i oštetio je za 200 miliona dinara, a na udaru zakona su se našli i vlasnici manjih gazdinstava.

Tužiteljka Paunović istakla je da smatra da osobe koje su uhapšene zajedno sa Tikićem nisu bile svesne onoga što se zapravo dešavalo, te da su, prema njenom mišljenju, prevarene.

“Sa druge strane, hapsite nekog Dragana Tikića i 15 poljoprivrednika. Jedan poljoprivrednik kome je stalo da po svaku cenu proda svoj proizvod, ne može da pretpostavi šta se krije iza ovoga. Ovde nemate umišljaj, uopšte. Onaj koji je neophodan”, kaže Paunović i dodaje:

“Tikić je izvršavao krivično delo u periodu od 2020. do 2024. godine. Tokom tog vremena, on je pregovarao sa manjim poljoprivrednim gazdinstvima, vlasnicima koji su bili oslobođeni od plaćanja PDV-a, jer su to bila manja gazdinstva. Kako bi se oslobodio obaveze plaćanja PDV-a, on je robu prodavao po nižim cenama tim manjim gazdinstvima, čime je sebi smanjivao PDV sa 15 na 8 odsto, smanjujući time obavezu prema državi”, objašnjava tužiteljka Paunović.

Objašnjava da je Tikić na taj način ostvarivao je pravo na povraćaj PDV-a jer je sa ovih 15 manjih gazdinstava sklopio ugovore.

“Omogućio je vlasnicima da ostvaruju neku zaradu, ali su oni razliku koju su imali, morali da isplate njemu, čime je on, putem ovih gazdinstava i države, zapravo profitirao”.

Bacanje prašine u oči

Naša sagovornica ističe da je ova serija hapšenja u okviru borbe protiv korupcije „samo bacanje prašine u oči“.

 “Poverovaću u to tek kada se probudi Javno tužilaštvo za organizovani kriminal. Hajde da vidimo šta se to dešava u državi, na osnovu organizovanih kriminalnih grupa, pranja novca, zloupotreba i korupcije u celosti. To su krivična dela za koja treba da odgovaraju lica koja su visoko u političkim vrhovima, koji su politiku shvatili kao svoj posao, svoju delatnost, a zatim su se malo više zaigrali nego što treba”, kaže tužiteljka.

Glas javnosti/N07S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR