Glas Javnosti

KRALJEV UZDAH KAO PREDSKAZANJE SVEGA ŠTO PREDSTOJI: Da li bi nešto bilo drugačije da nije bilo atentata u Marselju? (VIDEO)

Društvo
Autor: Glas javnosti

Francuska. Marselj. Deveti dan meseca oktobra. Kralj Aleksandar I Karađorđević i francuski ministar Luj Bartu nešto nakon 16 časova sedaju u automobil.

Prethodno, Bartu je na sastanku sa organizatorima predstojeće svečanosti razgovarao o bezbednosnim aspektima, gde je doneta odluka da umesto zatvorenog, blindiranog automobila, kralj i Bartu budu u otvorenom vozilu kako bi "kralj mogao da čuje i vidi koliko je popularan i voljen u Francuskoj". 

Odmah pošto su se smestili u vozilo, a nekoliko momenata pre nego što su krenuli, kralj Aleksandar je, zagledan u narod, a nakon osmeha i podignute ruke u znak pozdrava svima koji su tu došli, duboko uzdahnuo (na 1:04 na snimku ispod). 

Nepunih dvadeset minuta kasnije, bugarski terorista po imenu Vlado Černozemski, poznat i kao Veličko Dimitrov Kerin, istrčao je iz okupljene mase, uzviknuo "Živeo kralj", popeo se na automobil i sa dva metka usmrtio kralja Aleksandra, kao i vozača nakon što su ga savladali francuski policajci. U pucnjavi koja je usledila, ranjen je i Bartu.


Uprkos naporima lekara da spasu kralja, pogodak u srce bio je koban, pa je Aleksandar Karađorđević nekoliko trenutaka kasnije izgubio svest, a nešto nakon 17 časova je izdahnuo. Oko pola sata kasnije, u bolnici "Božiji dom" preminuo je i Bartu.

Osamdeset i šest godina kasnije, a u svetlu svega što se dešavalo prethodnih decenija, pitanje koje se nameće jeste da li bi nešto bilo drugačije da je kojim slučajem pokušaj atentata osujećen poput tri prethodna?


Godinama kasnije, kraljev sin Tomislav, koji je u trentuku očevog ubistva imao šest godina, otkrio je da je Aleksandar bolovao od raka koji je metastazirao na čitav organizam, pa su mu lekari davali još nekoliko meseci života. Dovoljno za neke manje, ali nedovoljno za bilo kakve suštinske promene većeg karaktera, čini se da Srbija ne bi izbegla sudbinu koja ju je snašla nakon atentata u Marselju. Čak i da je kralj, za kog se i na snimcima može videti da je ozbiljno slab, preživeo još nekoliko godina, teško je poverovati da bi se stvari razvijale drugačije u odnosu na ono kako se izdešavalo na kraju. Izvesno je da bi ponovo namesništvo predvodio knez Pavle, kraljev brat od strica, čija uloga u potpisivanju Trojnog pakta je jedna od najvažnijih za status Srbije u Drugom svetskom ratu. 


Kakav je vaš stav, šta vi mislite? Da li bi, po vama, istorija Srbije bila drugačija da se atentat u Marseju nije dogodio?

 

 

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR