Tome u prilog idu i česta i jaka seizmička očitavanja manjih potresa koji su proteklih dana u kratkom roku pogodili ovo područje. Stručnjaci ukazuju na to da je taj prostor živ i da se u narednom periodu mogu očekivati još jači udari.
Da je situacija postala alarmantna, bilo je jasno u utorak uveče, kada je registrovan zemljotres snage 3,9 stepeni Rihterove skale, a juče ujutro zabeležen je slabiji potres od dva stepena po Rihteru. U međuvremenu, juče oko devet sati detektovano je još jedno podrhtavanje, ovoga puta u okolini Topole. Taj zemljotres bio je 1,7 stepeni Rihterove skale, dok je u subotu na području Mladenovca registrovan potres snage 3,9 stepeni Rihterove skale i istog tog dana ranije jačine 2,6, piše Informer.
Seizmolog Slavica Radovanović kaže da bi mogao da se dogodi još zemljotres slične jačine kao onaj koji je potresao Kragujevac i da može doći do jakog udara!
- Zemljotres kod Kragujevca je vrlo problematičan. Tamo je poslednji zemljotres bio 1949. godine solidne jačine, bilo je i štete. Taj rased zapravo povezuje Svilajnac i deo Velike Morave. Videćemo šta će biti. Sada taj prostor mora posebno da se prati. Sve to ukazuje na to gde je mesto i gde se sprema taj veliki zemljotres - objašnjava Radovanovićeva.
Pripravnost
Ona dodaje da je aktivnost podignuta na viši nivo, te da se tek očekuje glavni zemljotres i da stanje u Kragujevcu mora posebno da se prati.
- Sada ćemo videti gde će to bliže da se dogodi. Ovo sada samo sve to potencira. Dva zemljotresa u dva dana. To, ipak, svedoči o nekoj aktivaciji čitavog prostora Šumadije, da je aktivnost podignuta na viši nivo. Može se desiti još jedan ovakav sličan zemljotres, kao onaj juče od 3,9, pa onda zatišje, a zatim glavni zemljotres. To je jedan od scenarija koji može da se dogodi. Pratićemo - poručuje seizmolog Slavica Radovanović.
Ana Mladenović sa Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu upozorava da ne bi trebalo da zanemarimo zemljotrese koji su se dogodili, pogotovo one čija je magnituda bila viša od 3,7 stepeni Rihtera.
- Na području Centralne Srbije statistički jednom u deset godina desi se zemljotres jačine pet ili nešto više stepeni po Rihteru, a poslednji takav bio je 2010. u Kraljevu. Mi ne znamo da li će se dogoditi jači potres, kada i gde, ali s obzirom na to da je prošlo više od 10 godina od zemljotresa u Kraljevu, očekujemo da se u bliskoj budućnosti desi takav zemljotres još negde u Srbiji - kaže Dimitrijević.
Građani u strahu
Crna slutnja stručnjaka da Srbiju čeka trusan period obistinjuje se, ali još uvek nije došao veliki i jak zemljotres, od kog sada svi strepe.
Građani u Kragujevcu kažu da ih je jak potres juče ujutro uznemirio i da je bio kratak ali snažan. Srećom, nije pričinjena značajnija materijalna šteta.
Vođa specijalnog tima za spasavanje iz ruševina Sektora za vanredne situacije Davor Vidović savetuje građane da kada se desi prvi zemljotres, tu je i serija sledećih, tako da treba sačekati smirivanje tla, pa tek onda napustiti prostor gde se nalazimo.
- U slučaju da se zateknete u zatvorenom prostoru, treba za početak stati uz dovratke vrata, jer su to najbezbednija mesta u stanu, kao i prostor pored nosećih zidova. Masivni komadi nameštaja isto vas tako mogu zaštititi od zemljotresa. Obavezno treba voditi računa o delovima stakla koji mogu leteti ka vama u slučaju lomljenja - upozorava on.