Glas Javnosti

TAJNA DREVNOG SRPSKOG SELA: U ovom mestu rađaju se samo RIĐA DECA, i nose NEOBIČNA IMENA!

Društvo
Autor: Glas javnosti

U selu Štava, nadomak Kuršumlije, iznad kojeg se uzdiže Pančićev vrh i dalje žive preci Saksonaca, koje je kralj Milutin doveo u 13. veku. U ovom drevnom selu sa bogatom istorijom danas živi stotinak meštana.

Većina njih se bavi poljoprivredom, a svima je zajedničko to što su za naše podneblje “čudne, riđe puti” i sa “čudnim imenima”.

Poznati turistički vodič iz ovog kraja, Miroslav Jović, objasnio je da iako se u ovom selu retko čuje plač, i u 21. veku u Štavi se rađaju riđa deca, pa je svima jasno da klica germanskog plemena u blizini administrativnog prelaza sa KiM još nije uništena.

– Saksonce je u Štavu doveo kralj Milutin, a oni su u to vreme važili za najveštije rudare. Štavski rudnici su u srednjem veku bili poznati po bogatstvu olova, zlata, srebra i cinka, a potomci drevnih Saksonca, koji su tada vadili rudu, prema predanju i danas žive ovde – objasnio je Jović za medije.

 

Kraj očuvane crkve iz 12. veka, koja se nalazi na samom ulazu u selo, on je objasnio da je u Štavi zaista vreme stalo.

– Za razliku od ostalih kuršumlijskih sela, ovde meštani nose imena koja nisu tipična za naš kraj. Devojčicama se daje ime Valina, a dečacima Dmitar, što govori da meštani sela nisu zaboravili svoje pretke – kaže Jović, dok se pred njim ukazuje biser Štave, Crkva Svetog velikomučenika Mine.

Crkva od koje zastaje dah uzdiže se nad živopisnim krajolikom i vekovima prkosi zubu vremena, a kako Jović objašnjava, upravo ova svetinja jedina je u Srbiji koja ima kameni krov.

– Na ploči iznad ulaza u crkvu stoji natpis da je sagrađena i živopisana za vreme pećkog patrijarha Pajsija i gračaničkog mitropolita Silvestera, koji su delovali u 17. veku. Ovaj podatak ukazuje da je do 17. veka prvobitna crkva po svoj prilici rušena do temelja.

U  porti živopisne crkve pronađeno oko četrdesetak sarkofaga i mermernih spomenika iz Milutinovog vremena.

 

Na pitanje novinara da li bi želeli da se ,,slikaju” za novine, kratko su poručili: Neka, hvala! Mi ne damo da nam niko kvari mir koji postoji još samo u našoj Štavi! Drago nam je da ste došli, da osetite ono ,,neopisivo” zbog čega mi vekovima ne napuštamo naše selo.

Selo Štava je, osim po riđokosim stanovnicima,  nadaleko čuveno i  po skrivenom blagu kralja Milutina, zbog čega baš u ovo mesto i okolinu dolaze mnogobrojni ,,lovci na blago", koji se nadaju da će se dočepati bogatstva.

Glavni pokretači zlatne groznice u selima oko Lukovske Banje su upravo legende i narodna predanja o skrivenom blagu kralja Milutina i napušteni rimski rudnici.

Retko ko od meštana sela  Štava, Mrče i drugih sela hoće javno da priča o potrazi za skrivenim blagom, ali kako su  prokomentarisali, sigurni su da je ono ,,tu negde”.

(Glas javnosti) 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR