Ovu odluku donelo je Ministarstvo privrede. U obrazloženju se navodi da je konzorcijum predvođen Milenijum timom dao bolju ponudu od lazarevačke firme Bauwesen, prenosi Nova.
Ovu odluku potpisao je državni sekretar Ministarstva privrede Dragan Stevanović. Ministarstvo privrede je 01. oktobra objavilo poziv za prodaju Instituta Jaroslav Černi po početnoj ceni od 2,58 miliona evra.
Iako je bilo više zainteresovanih koji su otkupili dokumentaciju, samo su dve ponude dostavljene. Jednu je dao konzorcijum predvođen Milenijum timom a drugu firma iz Lazarevca Bauwesen. Da je Institut kaparisan za Milenijum tim u javnosti i u stručnim krugovima se govorilo mesecima u nazad. Sve što se dešavalo oko privatizacije kao i informacije ukazivale su takođe na to, piše Nova.
Iz ove kompanije je čak u jednom trenutku stigao odgovor da neće slati pisma o zainteresovanosti, što se moglo protumačiti da su odustali od kupovine. To međutim ni izbliza nije bilo tako.
Prema informacijama, predstavnici Milenijum tima su svakodnevno bili u Institutu. Imajući u vidu da se u međuvremenu otkrilo da u zajedničku privatizaciju sa Milenijum timom ulazi i sedam direktora Instituta, njihovo stalno prisustvo nije trebalo da čudi.
Sama odluka direktora Instituta Dejana Divca i još šest izvršnih rukovodilaca je sporna pre svega zbog potencijalnog sukoba interesa i privilegovanja jedne firme u odnosu na drugu. To se odnosi na informacije koje su potencijalno podelili sa vlasnicima Milenijum tima a nisu smeli. Inače, Milenijum tim je kompanija koja od države godinama u nazad dobija brojne unosne poslove – od gasifikacije, preko izgradnje Beograda na vodi, zatim stanova za bezbednjake pa do kupovine banja. Vlasnici ove kompanije, bliske Srpskoj naprednoj stranci su Ivan Bošnjak i Stojan Vujko. Da su veze sa SNS jake potvrđuje i činjenica da je jedan od dvojice direktora Ivan Bošnjak bio je i na skupu ove stranke u areni prošle subote.
Kupovinom „Černog“ Milenijum tim je zaokružio sve poslove oko izgradnje metroa. Njihove mašine su već na terenuna tom proektu kao podizvođači a sada će rukovoditi i Institutom koji daje ili ne daje sagalsnost na projekete koji potencijalno mogu ugroziti vodoizvorišta.
Sporna prodaja instituta
Prodaja Instituta za vodoprivredu Jaroslav Černi sporna je iz više razloga. Osim što u njemu radi blizi 300 ljudi od kojih je 17 doktora nauka, ovaj Institut ostvaruje i dobit te ne postoji suvislo opravdanje za prodaju.
„Ne koštamo državu ni dinar, od nas država ima samo koristi. Zato je motiv prodaje upitan i nekako se nameće sumnja da iz svega stoji interes pojedinaca za kontrolu kojom bi se garantovala pozitivna mišljenja za sve projekte koje vlast planira da izvede“, upozoravao je izvor iz Instituta.
Dodatno problematično je to što je Institut kupila firma bliska vlastima. To znači gubitak nezavisnosti i objektivnosti. Na taj način bi se ubrzalo izdavanje dozvola i omogućila gradnja naselja i metroa u blizini vodoizvorišta na Makiškom polju.
Veliki novac u igri
To je jedan aspekt priče, a drugi je novac.Naime, Institut će sigurno raditi studije i projekte na trasi kojom bi trebalo da prolazi budući metro. Vrednost te investicije je u međuvremenu rapidno porasla. Sa oko prvobitne procene od 2,5 milijardi do sadašnjih šest milijardi evra. To znači da će Milenijum tim i direktori ostvariti značajnu zaradu od svih tih projekta i studija, prenosi Nova.