U velikoj sali Studentskog kulturnog centra, gde je okačen veliki transparent sa porukom: Studentski prostor studentima, u organizaciji studenata u blokadi, profesor Fakulteta primenjenih umetnosti i Fakulteta dramskih umetnosti Milan Prosen nadahnuto je govorio o istorijatu zdanja u kome je održano predavanje.
Foto: Glas javnosti
Davne 1895. godine Oficirski dom je izgrađen u stilu neorenesanse. Delo je dvojice arhitekata: Jovana Ilkića (poznatog i kao autora mnogih drugih reprezentativnih objekata, poput Doma Narodne skupštine i kuće Alekse Krsmanovića na Terazijama) i Milorada Ruvidića (projektovao je, između ostalih, kuću Dimitrija Krsmanovića u Beogradu, u kojoj je danas smeštena austrijska ambasada).
Zanimljivo je da su u neposrednoj okolini Oficirskog doma nekada bile konjušnice, a sada se tu nalazi park Manjež, koji je po tome i dobio ime, s tim što je, kako je obajsnio profesor Prosen, umesto konjušnice za naziv parka uzeta reč iz francuskog jezika sa tim značenjem.
Posle studentskih demonstracija 1968. godine, u zgradi nekadašnjeg Oficirskog doma smešten je Studentski kulturni centar.
Ovo rerezentativno zdanje kao svedok istorije prošlo je kroz rekonstrukcije tokom kojih su neka obeležja i simboli vezani za ranije periode uklonjeni, ali su neki i ostali – na primer, kako je ukazao profesor Prosen, u velikoj sali, iznad stubova i lukova koji je okružuju, sačuvani su reljefi grbova bivše Jugoslavije sa bakljama u sredini i petokrakom na vrhu.
Foto: Glas javnosti
Odgovarajući na kraju predavanja na brojna pitanja prisutnih, od kojih se jedno odnosilo i na obližnje vojne objekte, poput Generalštaba oštećenog u NATO agresiji 1999. godine i Kasarne VII puka, za koje postoji namera vlasti u Srbiji da ih ustupe firmi zeta Donalda Trampa, profesor Prosen je rekao da takve građevine koje su deo našeg nacionalnog bića, naše istorije, treba sačuvati i da naši napori da se sačuvaju ova vredna zdanja moraju biti jači. Podsetio je na raniji konkurs namenjen studentima arhitekture o tome šta treba uraditi sa raketiranom zgradom Generalštaba, arhitekte Nikole Dobrovića, pri čemu su neki od studentskih predloga bili da se taj objekat preuredi u memorijal posvećen sećanju na žrtve NATO agresije i ono što su Srbija i njeni građani preživljavali tih meseci.
Predavanje profesora Milana Prosena o istorijatu zgrade Oficirskog doma nastalo je, kako je istaknuto, kao vid podrške studentima u blokadi, a podržali su ga i kolekcionari Branka Đorđević Nakaniši, Miloš Jurišić i Dragoljub Gajić. Predavanje je inicirao i organizovao Miloš Kilomović, a najavljeno je da će, posle ovog prvog, biti priređeno još sličnih događaja o različitim temama.
Glas javnosti