Vesnom Latinović iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje rešila je neke od nedoumica koje imaju obe strane gostujući u jutarnjem programu TV Prva.
Ona je objasnila da postoje načini da se utvrdi da li je bolovanje pravo ili lažno, odnosno da li zaista postoji psihološki problem kod zaposlenog.
-Takvi radnici se upućuju na specijalističke preglede lekara, koji su tu da utvrde da li je potrebno dodatno lečenje, koje najćešće traje dva, tri meseca. U tom periodu radnici mogu biti na bolovanju - pojasnila je ona.
Kada radnik otvori bolovanje prvih mesec dana ono ide na teret poslodavca, odnosno poslodavac je dužan da mu isplati zaradu u iznosu 100 posto plate.
-Ukoliko radnik produži bolovanje, od drugog meseca isplata bolovanja prelazi na teret države. Tada ono iznosi 60 procenata plate- rekla je Vesna Latinović.
Još neka od pitanja koja muče i poslodavce i zaposlene tiču se toga ko, pod kojim uslovima, u kom slučaju i u kolikom trajanju utvrđuje privremenu sprečenost za rad zaposlenog?
Među gorućim pitanjima su i da li poslodavac ima pravo da neposredno kontaktaktira izabranog lekara, drugi stručno-medicinski organ ili zdravstvenu ustanovu radi provere privremene sprečenosti za rad Vašeg zaposlenog?
Za ovakva pitanja zakon ima već gotova rešenja.
Zakon predvideo prava poslodavca da, ukoliko posumnja u opravdanost razloga za odsustvovanje sa rada, podnese zahtev nadležnom zdravstvenom organu radi utvrđivanja zdravstvene sposobnosti zaposlenog. Poslodavac može da podnese pisani zahtev neposredno zdravstvenoj ustanovi, tj izabranom lekaru zaposlenog, kao i filijali Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO, ako je sprečenost za rad cenila lekarska komisija.
Kontrolu korišćenja bolovanja poslodavac može da obavlja i formirane komisije za ovu namenu.
Ukoliko se utvrdi da je zaposleni zloupotrebio bolovanje, može mu se otkazati ugovor o radu. Sa druge strane, poslodavac ne može otkazati ugovor o radu zaposlenom zbog korišćenja bolovanja.
Osim toga, postavljeno i pitanje radnika koji su prijavljeni na određeno vreme. Kao čest primer navodi se da radnici koji su u ovom statusu lakše dobijaju otkaze ukoliko odu na bolovanje, tako što im se jednostavno ne produži ugovor.
Vesna Latinović kaže da je to zakonski opravdano, ma koliko to delovalo nepravedno.
-Poslodavac ima pravo da radniku ne produži ugovor, on može reći da je u vremenu trajanja bolovanja, prestala potreba za tim radnim mestom. U tim slučajevima radnik mora da potraži novo zaposlenje - navodi ona.
Takođe, trudnice su često bile u fokusu priče kada su otakazi nakon završetka bolovanja u pitanju.
-Trudnice su zaštićena kategorija. One imaju pravo na bolovanje i novčanu naknadu, ne samo za vreme trajanja trudnoće, već i do kraja porodiljskog odsustva - naglasila je Lalinović.
(Glas javnosti)