Glas Javnosti

Studentske blokade i danas u 11:52, evo ko im se pridružuje

Društvo
Autor: Glas javnosti

Akcija Zastani Srbijo, studentske blokade uz podršku prosvetara i novinarskih udruženja.

U više gradova Srbije danas se ponovo održava akcija „Zastani Srbijo“ kojom se odaje pošta stradalim u padu nadstrešnice novosadske Železnićke stanica, studentske blokade biće nastavljane a štrajk prosvetara, u znak podrške akdemicima počinje.

 I novinarska i medijska udruženja su pozvala kolege da 20. decembra, podrže studente novinarstva ispred njihovih fakulteta u Beogradu, Novom Sadu i Nišu u 11.52 i da isto vreme daju podršku i ostalim studentima u borbi za demokratiju, pravdu i slobodu govora u društvu, 

Novinare iz ostalih gradova su u saopštenju pozvali da se u to vreme pridruže studentima i svojim sugrađanima, prenelo je ranije Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS). 

Ta petnaestominuta akcija počinje u 11.52 i njome građani i studenti prestaju sa aktivnostima i , na lokaciji gde se zadese, odaju poštu stradalima , traželi istovremeno i potliku i krivilčnu odgvornosz za pad te nadtrešnice, 1. novembra, kada je poginulo 15 ljudi a teško povređeno njih dvoje 


Četiri reprezentativna sindikata u prosveti najavili su i da će u petak, 20. decembra obustaviti rad u znak podrške studentima „u borbi za bolje i pravednije društvo“. 

„Istovremeno će naši predstavnici obići studente na fakultetima i uručiti im pomoć u hrani i potrepštinama“, stoji u ranijuem saopštenju koje su potpisali Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, GSPRS Nezavisnost i Sindikat radnika u prosveti Srbije. 

Poziv novinarima su uputili Koalicija za slobodu medija, čiji je NUNS član, i Asocijacija nezvisnih elektronskih medija (ANEM) 

;“Iako bi trebalo da se nalazimo u amfiteatrima podučavajući ih o značaju slobode govora, oni sada nama drže čas iz osnovnih postulata novinarstva – etike, hrabrosti i solidarnosti“, dodali su 

Ukazali su da studenti, „posle novosadske tragedije dokazuju da su sloboda medija i sloboda govora osnovni stubovi svakog demokratskog društva“. 

Podsetili su i da je „novinarstvo jedna od ključnih grana koju pokušava da uzurpira vlast ne bi li lakše sprovodila svoju politiku“. 


Naveli su da „iako i dalje postoje mnogi svetli primeri u novinarskoj profesiji, da su oni (vlast) to u velikoj meri i uspeli“. 

„Ne uspevamo da dobijemo odgovore na pitanja koja postavljamo, a ko može da ih postavi to ne radi“, dodaje se. 

Studenti sada, kako su naveli, „postavljaju prava pitanja umesto nas i u stilu vrsnih novinar, ne odustaju dok na njih ne dobiju odgovor“. 

„Pokušavaju da odgovore dobiju od institucija, a ne od vrha države, i drže se premise da istina može biti neprijatna, ali je uvek manje opasna od laži koje se kriju iza tišine“, naveli su. 

;Izrazli su uverenje „da će se ove silom naučene lekcije pridržavati i sutra, kada budu obavljali svoju profesiju“. 

„Najoštrije osuđujemo i ponašanje režimskih medija, koji ne samo da ne izveštavaju objektivno i profesionalno, već neprestano huškaju građane na studente i profesore“, piše u saopštenju.

Glas javnosti/D01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR