Predlozi kako spasiti malinarstvo putem ove platforme biće prezentovani novoformiranoj Vladi Republike Srbije, te je sastanak po mišljenju učesnika održan u pravom trenutku – u trenutku kada se formira nova Vlada i trenutku u kom je stao izvoz srpske maline kod najvećeg uvoznika do sada – Nemačke.
Kako dalje, sa kojim cenama, kakvim sadnicama, kako plasirati malinu a da budu zadovoljni i proizvođači i izvoznici i kako novim tehnologijama pomoći u očuvanju malinjaka, govorili su i Nikola Mihailović, predsednik Zadružnog saveza Srbije, Božo Joković, direktor zemljoradničke zadruge Agro Eko Voće iz Arilja, kao i Jonel Subić iz Instituta za ekonomiju poljoprivrede.
- Imali smo jednu turbulentu deceniju iza sebe, a jedina svetla tačka bila je 2021. godina kada je svetska potražnja maline bila velika i cena adekvatna. Vodeći se tim činjenicama mislili smo da će i ova godina biti uspešna. Usledio je međutim hladan tuš, jer je cena inputa enormno skočila, malina je postala problem na tržištu zbog ekonomske situacije u svetu, a proizvođačke grupacije nikada nisu skuplje ušle u proizvodnju nego ove godine. Malina ne može da bude luksuz i ne može je niko proglasiti luksuzom - rekao je Božo Joković.
- Malina je voće koje se najmanje proizvodi na svetu. Mi moramo da radimo više na preradi i promociji maline. Potrebno je da malina zasluži status nacionalnog proizvoda, da se donese sistemski zakon o regresiranju cene đubriva, sredstava za zaštitu bilja, nafte, sadnog i semenskog materijala, a u stočarstvu hrane za životinje i da se do kraja definiše proglašenje stanja elementarne nepogode - zaključio je Prostran, smatrajući da će to biti dovoljan podsticaj svim poljoprivrednicima, ne samo malinarima.