Glas Javnosti

Šta raditi kada krenu turbulencije tokom nevremena ili nečeg drugog?

Društvo
Autor: Glas javnosti

Turbulencije na letovima ka omiljenim turističkim destinacijama kao što su Turska, Tunis i Egipat, ovog leta nisu retke, ali su većinom blage. Svako eventualno “kruženje” iznad aerodroma ili čekanje na uzlet dok se ne “smiri” oluja

Iako je dokazano najbezbedniji vid saobraćaja kojim se najbrže i najudobnije stiže od tačke A do tačke B, letenje avionom i dalje izaziva strah kod mnogih. Možda ste bukirali odmor u Alanji ili Hurgadi, let vas očekuje već za koji dan, ali osećate nelagodu, pogotovo zbog sve češćih ekstremnih vremenskih nepogoda.

Razloga za strah, kako objašnjavaju stručnjaci, ipak ne treba da bude.

Zašto su turbulencije glavni izvor straha od letenja

Boravak u avionu, naravno, nije prirodno okruženje i kod jednog broja ljudi izaziva osećaj teskobe i anksioznosti, a kada se tokom leta dogodi “propadanje”, “poskakivanje” ili “ljuljanje” letelice usled turbulencija, taj strah postaje veći i nekada prerasta u otvorenu paniku. Šta su, zapravo, turbulencije, koje su glavni izvor straha od letenja?
- Turbulencije su nepravilno kretanje vazdušnih struja usled kojih avion naglo menja položaj. Najčešće nastaju unutar ili u blizini kumulonimbusa (vrsta vertikalnih oblaka) ili iznad visokih planina, kada vazdušne struje naiđu na njih i odbiju se praveći talase u atmosferi. Međutim, najopasnije turbulencije nastaju na potpuno čistom nebu, daleko od olujnih oblaka, na velikim visinama na kojima lete komercijalni avioni. Teško ih je predvideti i otkriti, jer nisu vidljive za avionske meteorološke radare – odgovara Predrag Vučetić.

Do Turske, Tunisa i Egipta sa blagim turbulencijama

Turbulencije su, dakle, prisutne na celoj planeti, pa i na mediteranskim rutama kao što su Turska, Tunis ili Egipat, na kojima tokom letnje sezone leti najveći broj naših turista. Intenzitet i učestalost variraju u zavisnosti od više faktora, uključujući vreme, rutu leta i sezonske promene.

- Tokom leta, kada su temperature u regionu Mediterana i severne Afrike više, postoji veća verovatnoća za pojavu termalnih turbulencija, međutim, većina tih turbulencija je blaga. U slučaju pojave kumulonimbusa, recimo na letu prema Turskoj, piloti će prilagoditi rutu leta tako što će izbegavati vremenske nepogode. Meteorološke podatke za celu rutu piloti dobijaju pre leta i na osnovu tih podataka prave plan leta. Avioni su, takođe, opremljeni savremenim meteo-radarima koji dodatno omogućavaju pilotima da na vreme uoče i izbegnu olujne oblake – objašnjava Vučetić.


U kojim slučajevima let kasni, odlaže se ili čak otkazuje

Ono što je takođe briga potencijalnih putnika avionom jesu nagle meteorološke promene kojima smo svedoci i od početka ovog leta, poput jakih oluja i snažnijih padavina. Pošto je bezbednost glavni prioritet u vazdušnom saobraćaju, Vučetić napominje da ove nagle promene vremena mogu značajno uticati na letove u smislu kašnjenja, odlaganja, sletanja na alternativne aerodrome ili čak otkazivanja leta.

- U poslednjih nekoliko godina, bilo je više slučajeva kada su oluje, snežne padavine ili jaki vetrovi uzrokovali promene u redu letenja. Sigurno ste već čuli kada se zbog grmljavine obustavlja točenje goriva na aerodromu iz bezbednosnih razloga. Ako je, recimo, zabrana točenja goriva trajala više od sat vremena, to će u značajnoj meri uticati ne samo na letove koji su trebali da se realizuju u tom vremenskom interval, već i na celokupan red letenja tog dana. Zbog kašnjenja, avio-kompanije gube međunarodne slotove, što izaziva domino efekat na letove koji slede. Aerodromi usporavaju rad zbog fizičkih ograničenja kapaciteta svojih službi. Takođe, može doći i do isteka zakonom propisanog radnog vremena letačkih posada – navodi naš sagovornik.

Konačno, kako napominje, u ekstremnim vremenskim uslovima, aerodrom može biti privremeno zatvoren dok se vremenski uslovi ne poboljšaju, “što može prouzrokovati značajna kašnjenja i izazvati preusmeravanje letova ka alternativnim aerodromima”.

U vazduhoplovstvu bezbednost je na prvom mestu

Postavlja se pitanje, dakle, šta je to što garantuje bezbednost leta u takvim vremenskim uslovima? Vučetić objašnjava da je u vazduhoplovstvu “bezbednost uvek na prvom mestu”, te da iako letenje u nepovoljnim vremenskim uslovima nosi određene rizike, moderni avioni su projektovani i konstruisani da mogu da izdrže i najgore vremenske uslove.

- Recimo, krilo B787 je toliko fleksibilno da se kraj krila pomera za skoro 8 metara. Takođe, procedure u vazduhoplovstvu su izuzetno rigorozne. Najvažnija stvar za putnike je da tokom leta prate i poštuju instrukcije i preporuke posade koja je obučena za sve vanredne situacije. Piloti prolaze kroz rigoroznu obuku na simulatorima za letenje u nepovoljnim vremenskim uslovima. Moderni avioni su opremljeni meteo radarima za otkrivanje oluja. Kontrolori letenja pružaju pilotima informacije o vremenskim uslovima i obaveštavaju ih o zonama lošeg vremena i turbulencija. Rute se pre svakog leta planiraju u skladu sa meteorološkim uslovima, kako bi se izbegla područja sa lošim vremenskim prilikama – precizira urednik portala Aero.rs.

Kako se ponašati dok avion kruži i čeka da sleti, a kako ako vam let kasni

Ove sezone se već dešavalo da avioni izvesno vreme kruže iznad Beograda čekajući stabilizaciju vremena kako bi bezbedno sleteli. Ako se to dogodi i prilikom vašeg povratka sa letovanja iz, na primer, Egipta, Predrag Vučetić ima jasan savet.

- Ako vaš avion kruži u zoni aerodroma, ostanite mirni i pratite uputstva posade. Dišite duboko na nos a vazduh lagano ispuštajte na usta. Mislite na nešto što lepo. Hidrirajte svoj organizam – kaže on.

Ako vas, pak, na aerodromu zadesi obrnuta situacija – vaš let kasni jer čekate da, na primer, prestane oluja kako bi mogli da poletite ka svojoj destinaciji, objašnjava da je najvažnije ostati miran i staložen, i pratiti aplikacije i obaveštenja avio-kompanija.

- Duga čekanja mogu biti frustrirajuća, a ako dodatno osećate strah od letenja, primenite neku od tehnika opuštanja. Nađite neko mirnije mesto na aerodromu, dišite duboko i redovno se hidrirajte. Skrenite misli, čitajte nešto ili slušajte muziku koju volite. Uvek imajte na umu da su kašnjenja zbog loših vremenskih uslova u interesu vaše sigurnosti – savetuje.


Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR