Pravilo za naknadu za zaštitu i unapređenje životne sredine, ili Eko taksa, doneto je 31. decembra 2019. godine, a nju su obavezni da plate svi preduzetnici, pravna lica, udruženja i druge nedobitne organizacije.
Postoji nekoliko kriterijuma za plaćanje eko takse, odnosno mali, srednji ili veliki uticaj na životnu sredinu, a zavisi najviše od delatnosti. Postoje neke delatnosti koje su oslobođenje od plaćanje eko takse, ali je ih malo.
Za razliku od komunalnu takse koju plaćaju samo firme koje imaju promet iznad 50.000.000 dinara u toku godine, u našoj zemlji su sva pravna lica, preduzetnici i udruženja u obavezi da plaćaju eko taksu.
Obaveza plaćanja eko takse nastaje od trenutka dostavljanja rešenja lokalne samouprave i određuje se na godišnjem nivou, a iznos za plaćanje ne može biti viši od 0,4% prihoda koje biznis ostvario u prethodnoj godini, ali se može plaćati na 12 mesečnih rata.
Eko taksa – kriterijumi za određivanje visine?Kriterijumi za određivanje negativnog uticaja aktivnosti pravnih lica, preduzetnika i udruženja koje utiču na životnu sredinu utvrđuju se u okviru pretežne delatnosti koju obavlja i na osnovu koje će platiti naknadu.
Važna je veličina firme, da li je mikro, da li je preduzetnik, odnosno da li je razvrstano kao malo, veliko ili srednje preduzeće, a prema stepenu negativnog uticaja na životnu sredinu aktivnosti pravnih lica, preduzetnika i udruženja podela delatnosti koje imaju je na:
– veliki uticaj na životnu sredinu ( Poljoprivredam šumarstvo i ribarstvo, rudarstvo, prerađivaćka industrija, ali i delatnosti koje se bave energetikom)
– srednji uticaj na životnu sredinu (Snabdevanje vodom, upravljanje otpadnim vodama, građevinarstvo, saobraćaj i skladištenje)
– mali uticaj na životnu sredinu (Usluge smeštaja, poslovanje nekreteninama, obrazovanje, trgovina na malo i veliko, popravka motornih vozila … )
Eko taksa – Podnošenje prijaveEko taksa se podnosi do 31. jula za tekuću godinu, a gleda se ukupan prihod iz prethodne godine, što je bitno naglasiti, jer ukoliko je poslovanje bilo zamrznuto ili je novosnovano preduzeće, ne postoji nadoknada.
Prijave se podnose na Portalu LPA, a da biste pristupili portalu potrebno je da imate elektronski potpis.
Ukoliko nemate potpis, ali ste ovlastili drugo lice za upotrebu elektronskih servisa (npr. za ePoreze) trebalo bi da to lice ima ovlašćenje da podnese prijavu umesto vas.
Osim elektronskog potpisa, kao i čitača kartice za potpis potrebno je da instalirate softver za čitanje kartice i komponente za elektronsko potpisivanje, na portalu LPA postoji i detaljno uputstvo kako napraviti elektronski potpis, odnosno kako da se omogući pristup za prijavu eko takse.
Kako god da se podnosi prijava, podaci koji su potrebni da se unesu su sledeći:
-Uneti podatke pravnog lica ili preduzetnika,
-Označiti stepen negativnog uticaja na životnu sredinu,
-Označiti veličinu pravnog lica – prema propisima koje uređuje Zakon o računovodstvu.
– 500.000,00 dinara ukoliko se biznis kvalifikuje kao veliko pravno lice;
Velika pravna lica su društva sa ograničenom odgovornošću i preduzetnici koja ispunjavaju najmanje dva od sledećih uslova:
– 125.000,00 dinara ukoliko se tvoj biznis kvalifikuje kao srednje pravno lice;
U srednja pravna lica spadaju društva sa ograničenom odgovornošću i preduzetnici koji ispunjavaju najmanje dva od sledećih kriterijuma:
– 50.000 dinara ukoliko se tvoj biznis kvalifikuje kao malo pravno lice;
U mala pravna lica spadaju društva sa ograničenom odgovornošću i preduzetnici koji ispunjavaju najmanje dva od sledećih kriterijuma:
– 5.000,00 dinara ukoliko se tvoj biznis kvalifikuje kao mikro pravno lice;
U mikro pravna lica spadaju društva sa ograničenom odgovornošću i preduzetnici koji ispunjavaju najmanje dva od sledećih kriterijuma:
Prijavu za eko taksu ne podnose:
– Korsnici budžetskih sredstava
– Stambene zgrade
– Organizacije obaveznog socijalnog osiguranja
– Crkve i verske zajednice
Neophodno je dodati da da su iznosi novčane nadoknade, tj visina Eko takse, prema stepenu negativnog uticaja na životnu sredinu, nešto drugačiji, kao i da postoje stepeni negativnog uticaja, veliki, srednji i mali,
– velika pravna lica 2.000.000,00 dinara;
– srednja pravna lica 500.000,00 dinara;
– mala pravna lica 200.000,00 dinara;
– mikro pravna lica i preduzetnika 20.000,00 dinara.
Iznos eko takse za pravna lica i preduzetnike čija aktivnost u okviru delatnosti ima srednji negativni uticaj na životnu sredinu iznosi za:
– velika pravna lica 1.000.000,00 dinara;
– srednja pravna lica 250.000,00 dinara;
– mala pravna lica 100.000,00 dinara;
– mikro pravna lica i preduzetnika 10.000,00 dinara.
Iznos eko takse za pravna lica i preduzetnike čija aktivnost u okviru delatnosti ima mali negativan uticaj na životnu sredinu iznosi za:
1) velika pravna lica 500.000,00 dinara;
2) srednja pravna lica 125.000,00 dinara;
3) mala pravna lica 50.000 dinara;
4) mikro pravna lica i preduzetnika 5.000,00 dinara.
Savet stručnjaka za sve koji bi pomislili da mogu da prođu bez plaćanja eko takse jeste da će ona svakako doći na naplatu, bilo da je prilikom zatvaranja firme, udruženja, ili ukoliko dođe do promene namene, na primer ako kao preduzetnik poželite da se preregistrujete u durštvo sa ograničenom odgovornošću (doo.)
I za kraj, potpisan i popunjen obrazac predajete u jedinici lokalne samouprave, koja donosi rešenje po kojem se plaća eko taksa. Rešenje stiže poštom, čak i onda kada je prijava podneta u online formatu.
Glas javnost/B10S