U školama je, kako se čuje, sve dramatičnije, jer se roditelji i nastavnici plaše sve prisutnijeg scenarija gde se učenici samorganizuju i direktno ugovaraju proslave maturskih večeri, jer vide da vreme prolazi a niko ništa konkretno ne preduzima.
Direktori škola izbegavaju priču na ovu temu, jer nemaju jasne instrukcije iz Ministarstva prosvete, gde takođe još uvek nemo gledaju u pravcu uzdržanog Kriznog štaba, koji još nije ni dao dozvolu okupljanja barem do 50 ljudi, a i to uz posebne protivepidemiološke mere. S druge strane, vlasnici hotela, restorana i klubova šalju sve povoljnije ponude, je im je jedino tako uvek značajno počinjala letnja sezona.
Verovatno u dobroj nameri, ali oglašavanje Gradskog zavoda za javno zdravlje i uprave Grada Beograda, samo je tek unelo nedoumice među mlade maturante, jer navodno samo oni znaju da će se na maturskim i sličnim proslavama - dolaziti po pozivu, nositi maske, da bi muzika bila iza pleksiglasa, da ne bi bilo ni igranja na podijumu, ni grljenja, ni ljubljenja... Iz specijalizovanih agencija za organizovanje ovakvih proslava dodaju da ulaz na proslavu biti samo vakscinisanim učenicima! Kako li je samo mladim ljudima, maturamtima, koji sve ovo čuju verovatno je teško i prepostaviti.
Naravno, tu su i ponude lokala gde bi se maturske večeri i organizovale, pa se može saznati da se cene kreću od 4.000 do 8.000 dinara, dok su u hotelima od 30 do 35 evra ali se nameću i provodi na tzv. ekskluzivnim mestima za koje treba izdvojiti oko 70 evra za ugođaj. Plus haljine, odela, cipele, tašne, profesionalna šminka, noćni prevoz taksijem…
Komentari roditelja na društvenim mrežama su izričito kritični jer su mnogi od njih kupili skupe haljine i odela odavno, pa se boje scenarija od prošle godine kada je famozni Krizni štab par dana pre održavanja zabranio ovakve proslave. Žale se na direktore škola za koje tvrde da previpe kalkulišu, na političare koji idu na terevenke i provode bez ikakvih epidemioloških mera, dojavljuju da su im nastavnici već rekli da neće “rizikovati živote” na proslavama matura, kao ni da njihova deca, koliko ih znaju, neće pretereano fermati preporučene zabrane…
Zato smo se obratili Snežani Romandić, predsednici beogradskog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, koja ima dovoljno aktuelnih utisaka iz škola, da može komentarisati stanje oko organizacije maturskih večeri:
- Prvo tražimo da se na vreme proceni rizik, da Ministartsvo prosvete zauzme jasan stav da se deca ne samoorganizuju. Javna je tajna da su se prošle godine maturanti uglavnom samoorganizivali za maturske večeri, pa onda pozivali nastavnike, a to je, logično, opasna stvar. I prošle godine su se roditelji potrošili, pa je otkazano zbog novog talasa epidemije. Mora Ministartstvo prosvete da se na vreme izjasni, da kaže šta može i kako. Ne može mala matura za osme razrede da se pravi po uzoru na rijaliti programe, kao da su svadbe, to je ružno i nepotrebno. A velika matura za srednjškolce je realno nešto drugo, ali i to znamo da se pravi po lokallima velikih privrednika, gde se opet ne vodi računa šta je primeremo. Najviše me zabrinjava to što se ni Ministartsvo prosvete konkretno ne izjašnjava, kao da su obični gledaoci, pa kako prođe, neka prođe - priča Snežana Romandić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
(Glas javnosti)
6 sati