Beogradska policija, uz oko 12 džepnih krađa dnevno, procenjuje da je u prestonici trenutno aktivno oko 100 džeparoša, a najviše prijava dobijaju vezano dobijaju iz autobusa gradskog prevoza broj 50, nekad i svaku treću, je ova najduža linija spaja Banovo brdo i Ustaničku ulicu.
Tragom ovog podatka i priče da pojedini odvažni vozači sa linije 50 često, a prepoznaju već poneku grupu džeparoša, viknu sa svog mesta kada ih uoče: Srednja vrata, čuvaj novčanike! Razgovaramo sa jednim od njih, koji radi kod privatnog prevoznika, pa nema dozvolu za zvanične izjave:
- Linija 50 je jedna od najdužih, od Banovog brda do vrha Ustaničke i okretnice tramvaja, ali je u njoj po pravilu i redovno velika gužva. Prolazi zaista mnoga naselja od Žarkova, pa Vidikovac, Rakovica, Banjica, Braće Jerković, Konjarnik... Često prevozimo na stotine putnika u jednoj turi koja traje i sat i 20 minuta, pa i duže! To džeparoši znaju odlično, zna i policija, znamo i mi vozači, znaju i građani a svaki dan po nekoliko puta dešavaju se krađe novčanika, telefona i vrednih stvari iz torbi- priča za "Glas javnosti" jedan od vozača "pedesetice", koji nam otkriva da je pre dve godine jedan čovek opljačkan za 30.000 evra, koliko je imao u koverti u sakou!
Prema dugogodišnjim policijskim podacima beogradski džeparoši nastupaju grupno, od tri do pet ih je u ekipi. Jedan krade, drugi osmatra oko njega, treći preuzima ukradeni plen da zametne trag, četvrti...
Sem linije 50, kao omiljene i najberićetnije, džeparoši su aktivni i u autobusima 15, 56, kao i tramvajima duž Bulevara Kralja Aleksandra i Zelenom vencu. Aleksandar Mitrović, šef Odseka za suzbijanje džepnih krađa Policijske uprave Beograd, upozorio je sugrađane da su džeparoši najaktivniji u jesen i zimu, koji nam predstoje:
- Za ovakvu vrstu krađa zakon predviđa do tri godine zatvora ili novčane kazne, uz duge sudske postupke. Kradljivci se sve manje odlučuju da seku tašne i torbe, jer je to oblik teške krađe gde je zaprećeno do osam godina. Radimo na suzbijanju ovih dela u okviru svojih mogućnosti, skoro sve ih imamo u evidenciji i pratimo im aktivnosti, hapsimo. Prigradske opštine nisu toliko ugrožene, dve do četiri takve krađe godišnje. Dok se sudski procesi za ova dela "ne ubrzaju", savetujem sugrađane i goste Beograda da u prevozu novčanik i mobilni drže u kontaktu sa telom, i da imaju na umu da je prednji džep uvek bezbedniji od zadnjeg - sugeriše Mitrović.
(Glas javnosti)