Glas Javnosti

SREDNJA VRATA, ČUVAJ NOVČANIKE! 'Pedesetica' RAJ za DŽEPAROŠE gde operiše trećina BEOGRADSKIH LOPOVA!

Društvo
Autor: Glas javnosti

U Beogradu je prošle, 2020. godine, prijavljeno policiji 4.263 džepnih krađa, što je svakako manje od realnog stanja jer mnogi građani izbegavaju da objave zvanično da su opljačkani.

Beogradska policija, uz oko 12 džepnih krađa dnevno, procenjuje da je u prestonici trenutno aktivno oko 100 džeparoša, a najviše prijava dobijaju vezano dobijaju iz autobusa gradskog prevoza broj 50, nekad i svaku treću, je ova najduža linija spaja Banovo brdo i Ustaničku ulicu.

Tragom ovog podatka i priče da pojedini odvažni vozači sa linije 50 često, a prepoznaju već poneku grupu džeparoša, viknu sa svog mesta kada ih uoče: Srednja vrata, čuvaj novčanike! Razgovaramo sa jednim od njih, koji radi kod privatnog prevoznika, pa nema dozvolu za zvanične izjave:

- Linija 50 je jedna od najdužih, od Banovog brda do vrha Ustaničke i okretnice tramvaja, ali je u njoj po pravilu i redovno velika gužva. Prolazi zaista mnoga naselja od Žarkova, pa Vidikovac, Rakovica, Banjica, Braće Jerković, Konjarnik... Često prevozimo na stotine putnika u jednoj turi koja traje i sat i 20 minuta, pa i duže! To džeparoši znaju odlično, zna i policija, znamo i mi vozači, znaju i građani a svaki dan po nekoliko puta dešavaju se krađe novčanika, telefona i vrednih stvari iz torbi- priča za "Glas javnosti" jedan od vozača "pedesetice", koji nam otkriva da je pre dve godine jedan čovek opljačkan za 30.000 evra, koliko je imao u koverti u sakou!

Prema dugogodišnjim policijskim podacima beogradski džeparoši nastupaju grupno, od tri do pet ih je u ekipi. Jedan krade, drugi osmatra oko njega, treći preuzima ukradeni plen da zametne trag, četvrti...

Sem linije 50, kao omiljene i najberićetnije, džeparoši su aktivni i u autobusima 15, 56, kao i tramvajima duž Bulevara Kralja Aleksandra i Zelenom vencu. Aleksandar Mitrović, šef Odseka za suzbijanje džepnih krađa Policijske uprave Beograd, upozorio je sugrađane da su džeparoši najaktivniji u jesen i zimu, koji nam predstoje:

- Za ovakvu vrstu krađa zakon predviđa do tri godine zatvora ili novčane kazne, uz duge sudske postupke. Kradljivci se sve manje odlučuju da seku tašne i torbe, jer je to oblik teške krađe gde je zaprećeno do osam godina. Radimo na suzbijanju ovih dela u okviru svojih mogućnosti, skoro sve ih imamo u evidenciji i pratimo im aktivnosti, hapsimo. Prigradske opštine nisu toliko ugrožene, dve do četiri takve krađe godišnje. Dok se sudski procesi za ova dela "ne ubrzaju", savetujem sugrađane i goste Beograda da u prevozu novčanik i mobilni drže u kontaktu sa telom, i da imaju na umu da je prednji džep uvek bezbedniji od zadnjeg - sugeriše Mitrović.

Foto: FoNet

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR