Prema dostupnim podacima, tu ustanovu pohađa oko 8.000 dece u jaslenim i vrtićkim grupama, navela je stranka Srce, zahtevajući od gradskih vlasti da hitno reše problem nedostatka mesta u državnim vrtićima.
"Neophodno je povećati kapacitete državnih vrtića, obezbediti transparentan sistem upisa i omogućiti roditeljima da imaju stvarnu šansu da upišu svoje dete u ustanovu koju finansiraju iz svojih poreza. Transparentnost u procesu upisa i objavljivanje redosleda bodova na osnovu jasnih kriterijuma jedini je način da se povrati poverenje roditelja u sistem", poručila je Srce.
Stranka Srce zatražila je i da gradske vlasti prekinu prakse koje "omogućavaju da se pune džepovi vlasnika privatnih vrtića, dok obični roditelji ostaju bespomoćni na čekanju".
Prema navodima novobeogradskog odbora Srce, ustanova "11. april" imala je 2022. godine kapacitet za upis 1.533 dece, od čega je 828 mesta bilo namenjeno jaslenim grupama, ali je ove godine broj prijava za upis značajno premašio broj dostupnih mesta - za 752 slobodna mesta prijavilo se čak 3.171 dete, što ukazuje na izrazit nedostatak kapaciteta, saopštila je stranka Srce.
Grad Beograd za decu koja nisu primljena u državne vrtiće subvencioniše boravak u privatnim predškolskim ustanovama, pa trenutno oko 8.600 dece pohađa 138 verifikovanih privatnih vrtića, a svakodnevno se podnose novi zahtevi za upis.
Prema navodima stranke Srce, preostali kapaciteti u državnim vrtićima popunjavaju se uz nejasne i netransparentne kriterijume.
Stranka Srce ukazala je da su roditelji ogorčeni jer, kako navode, deca čiji roditelji imaju "veze" ili su povezani sa političkim i poslovnim strukturama uvek dobijaju mesto u državnim vrtićima, dok se ostatak dece, bez obzira na sve zakonske i socijalne kriterijume, ostavlja na čekanju.
Zvanično, kriterijumi za upis u državne vrtiće uključuju decu iz socijalno ugroženih porodica, decu samohranih roditelja, decu sa invaliditetom, kao i decu iz višečlanih porodica. Međutim, roditelji sumnjaju da se u praksi ti kriterijumi ne primenjuju pravilno. Mnogi tvrde da su mesta rezervisana za decu roditelja sa političkim ili poslovnim vezama, a roditelji koji ispunjavaju sve zakonske uslove često ostaju bez upisa, navedeno je u saopštenju.
Stranka Srce napominje da doplata za privatne vrtiće često košta čak i do 70.000 dinara mesečno, pri čemu subvencije koje obezbeđuju gradske vlasti pokrivaju samo deo tih troškova.
Glas javnosti/ N01S