Problem neplaćenog kućnog rada veoma je važan i možda najveći izazov u primeni Zakona o rodnoj ravnopravnosti. Veliki korak ka većoj rodnoj ravnopravnosti je i upravo objavljeni pravilnik o metodologiji kojom će se obračunavati neplaćeni kućni rad.
Ovo nije prvi korak u povećanju rodne ravnopravnosti u Srbiji. U cilju podrške pravima žena u Srbiji, u 2021. godini izrađen je Zakon o rodnoj ravnopravnosti, koji je Narodna skupština Republike Srbije donela u aprilu iste godine, a 2022. godine doneti su Pravilnik o vođenju evidencije i izveštavanju o ostvarivanju rodne ravnopravnosti i Pravilnik o izradi i sprovođenju Plana upravljanja rizicima od povrede principa rodne ravnopravnosti.
U 2023. godini izrađen još jedan Pravilnik o metodologiji za obračun neplaćenog kućnog rada, na predlog Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, a u poslednjem Službenom glasniku od 8. marta je napokon i objavljen.
Neplaćeni kućni rad predstavlja poslove za čije obavljanje se ne ostvaruje novčana naknada, a podrazumevaju vođenje domaćinstva, staranje i brigu o deci, o starijim i bolesnim članovima porodice, poslove na poljoprivrednom imanju, kao i druge slične neplaćene poslove.
Obračun vrednosti neplaćenog kućnog rada vrši se na osnovu Istraživanja o korišćenju vremena koje sprovodi proizvođač zvanične statistike u skladu sa metodologijom koju propisuje Evrostat, stoji u Pravilniku.
Vrednost neplaćenog kućnog rada se obračunava kao proizvod ukupnog godišnjeg broja časova neplaćenog kućnog rada i minimalne cene rada po času, iskazane u neto iznosu.
Foto: freepik
Podatak o ukupnom godišnjem broju časova neplaćenog kućnog rada za Republiku Srbiju obezbeđuje proizvođač zvanične statistike. Cena neplaćenog kućnog rada se utvrđuje kao minimalna cena rada po času u skladu sa zakonom kojim se uređuje oblast rada.
Učešće vrednosti neplaćenog kućnog rada u BDP-u u Srbiji utvrđuje se kao količnik utvrđene ukupne vrednosti neplaćenog kućnog rada za prethodnu godinu i podataka o vrednosti BDP-a za prethodnu godinu, a koji obračunava proizvođač zvanične statistike na godišnjem nivou.
Svi oni koji nisu zdravstveno osigurani po bilo kom drugom osnovu, stiče pravo na zdravstveno osiguranje po osnovu neplaćenog rada u kući u skladu sa zaknom koji uređuje oblast rodne ravnopravnosti.
Podsećamo da je ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov nedavno izjavio da će Srbija biti prva zemlja u svetu koja će izraditi Pravilnik o izradi metodologije za obračun neplaćenog kućnog rada na nacionalnom nivou.
Glas javnosti /B10S