To je prvi međunarodni ugovor koji svakoj osobi u svetu rada garantuje zaštitu od nasilja i uznemiravanja u svetu rada. Ipak, pre četiri meseca, u martu ove godine UGS „Nezavisnost“ sa svojom sekcijom žena, ponovo je zatražio od Narodne skupštine Srbije da u toku ove godine ratifikuje taj dokument MOR-a.
I tako već četvrtu godinu zaredom „Nezavisnost“ ponavlja taj isti zahtev da naša država konačno ratifikuje konvenciju koja garantuje pravo na rad oslobođen od nasilja i uznemiravanja.
Konvencija C190 je prvi međunarodni ugovor koji svakoj osobi u svetu rada priznaje pravo na rad bez nasilja i uznemiravanja. Taj akt naglašava ključnu ulogu bezbednog radnog okruženja u postizanju jednakosti, dostojanstva i mogućnosti za sve radnike, bez obzira na njihov status ili sektor u kome rade.
Nadležni iz Međunarodne konfederacije sindikata podsećaju da Konvencija MOR-a treba da se primenjuje u svim sektorima – privatnom i javnom, u formalnoj i neformalnoj ekonomiji, u gradskim ili seoskim područjima.
Taj dokument obavezuje države članice MOR-a da u dogovoru sa reprezentativnim organizacijama poslodavaca i radnika sprečavaju nasilje i uznemiravanje na radu merama, kao što su one za bezbednost i zdravlje na radu, ravnopravnost i nediskriminaciji i migracije.
Konvencija sadrži i napomenu da se ona treba da se primenjuje putem domaćih zakona i podzakonskih akata, kao i kolektivnih ugovora i drugih sredstava u skladu sa domaćom praksom.
Prema podacima Ankete o radnoj snazi, u prvom kvartalu 2024. godine broj zaposlenih u Srbiji iznosio je 2.871.700, a broj nezaposlenih 299.100, dok je broj stanovnika van radne snage iznosio 2.475.700.
Glas javnosti /B09S