Sindikat je istakao da to u civilizovanom svetu predstavlja bahaćenje nad Zakonom o radi u pravima radnika, čime je obesmišljeno pravo na štrajk u Srbiji.
U saopštenju se navodi da je veštački kreiran potencijalni tehnološki višak i da to predstavlja zastrašivanje radnika koji štrajkuju. Ističu i da je to “ nažalost, imalo efekta kod manjeg broja radnika“.
Iz sindikata ističu da je u u fabrici „Fijat plastik“ na snazi “štrajk usled neopravdanog smanjenja zarada, kao i konstantnog kršenja Zakona o radu”.
Iako ostatak fabrike radi, iz sindikata napominju da je štrajkački odbor u fabrici „verovatno jedini štrajkački odbor u Evropi koji je usred štrajka poslat na plaćeno odsustvo”.
Dodaju i da je podrška šire sindikalne javnosti gotovo u potpunosti izostala.
U saopštenju sidnikata ističu da su se jedini borili za svoja prava u okviru zakona, ali da bahaćenje i kršenje zakona od strane investitora, koji je dobio sve mogućnosti subvencije iziskuje intervenciju države. Takođe dodaju i da “u suprotnom, može se steći veoma opasan utisak da investitor krši zakon uz prećutnu saglasnost državnih institucija“.
Sindikat je najavio da će u narednom periodu obavestiti sve relevantne međunarodne sindikalne organizacije, od kojih očekuje pomoć, zaštitu i razumevanje.
(Glas javnosti/Agencije)