Postavlja se ozbiljno pitanje – da li se zdravstvenim radnicima ukida osnovno ustavno pravo na zdravstvenu zaštitu? – navodi se u saopštenju za javnost zaposlenih u Apoteci “Beograd” koji su članovi sindikata "Opstanak", i dodaje:
“Zaposleni, kao i članovi njihovih porodica koji su osigurani preko njih, suočavaju se sa nizom ozbiljnih problema, uključujući:
Posebno je zabrinjavajuće to što deca zaposlenih koja su osigurana preko roditelja (studenti i punoletni srednjoškolci) takođe nemaju pravo na zdravstvenu zaštitu. Paradoksalno je da zdravstvena ustanova, čiji je osnovni zadatak briga o zdravlju, ne može da obezbedi ni osnovnu zdravstvenu zaštitu za svoje zaposlene i njihove porodice.
Situacija je dodatno pogoršana činjenicom da je trenutni vršilac dužnosti direktora, već u četvrtom mandatu, propustio da na vreme osigura prava zaposlenih. I pored materijalne podrške grada Beograda, obaveze nisu plaćene na vreme, čime su zaposleni ostavljeni bez osnovnog prava na zdravstvenu zaštitu.
Takođe, ukoliko zdravstvene knjižice nisu overene – kao što je slučaj kod nas – zaposleni na bolovanju ne mogu zaključiti svoje bolovanje. Ovo nas dovodi do ozbiljnog pitanja: Da li je u pitanju oblik kolektivnog mobinga s ciljem da radnici sami daju otkaz ili budu otpušteni?
VD direktor Nikola Prelević izjavio je u medijima da je “cilj da ustanova opstane, a ne da dođemo u situaciju da je privatizujemo.” Međutim, način na koji se vodi ustanova pokazuje suprotno – čak i uz podršku grada Beograda, zdravstveni radnici su lišeni svog osnovnog prava na zdravstvenu zaštitu.
Molimo da se u što kraćem roku preduzmu mere kako bi se rešio ovaj ozbiljan problem i omogućilo zaposlenima ostvarivanje njihovih prava.” – navode u saopštenju zaposleni u Apoteci “Beograd” – članovi sindikata "Opstanak".
Glas javnosti