Strukovno udruženje policije „Dr Rudolf Arčibald Rajs“ obratilo se danas dopisom ministru unutrašnjih poslova Ivici Dačiću povodom upotrebe „fantomki“ tokom obezbeđenja građanskih blokada, navodeći da je ta praksa izazvala izražene negativne reakcije javnosti.
Fantomka kao nepogrešiv znak raspoznavanja. pic.twitter.com/e0JHfuMyi5
— Kristal Met Dejmon (@KenobiSRB) March 24, 2023
Udruženje je u saopštenju ocenilo i da takva praksa doprinosi percepciji netransparentnosti i dodatno narušava poverenje građana u institucije.
Kad je ”fantomka” postala obavezni deo uniforme srpske policije?! Zašto ovi ljudi kriju lica? Jesu li uopšte policajci? pic.twitter.com/TOK0OpE7ek
— Rodoljub Sabic (@RodoljubSabic) June 30, 2025
Koliko je to nepoverenje pokazuju i objave na društvenim mrežama, koje „razotkrivaju“ ljude koji su juče, u uniformama, ali bez uobičajenih policijskih obeležja i s fantomkama na licima zavodili red po gradu. Mnogi smatraju da to uopšte nisu bili pravi policajci i pokušavaju da otkriju „s kim mi to zapravo imamo posla“.
Ovo (levo) policija nije. pic.twitter.com/TFy77WTfln
— Eko Straža (@EkoStraza) June 30, 2025
Osim „anonimnosti“, primećeno je i da neki od njih imaju tetovaže, što zapravo nije zabranjeno. Prema Pravilniku o načinu ponašanja i ličnom izgledu policijskih službenika, nije dozvoljeno da tetovaže budu na vidljivim delovima tela, a ukoliko postoje treba da budu pokrivene odećom.
Glas javnosti/N07S