Izveštaj je predstavljen u okviru treninga "Umreženi i efikasni", koji je organizovan za ključne aktere u suzbijanju trgovine ljudima i radne eksploatacije sa ciljem umrežavanja i jačanja kapaciteta saradnika i predstavnika institucija o trgovini ljudima, prevenciji ali i o prepoznavanju i adekvatnoj primeni mera usluga podrške koje su na raspolaganju.
Ispitanici na fokus-grupama su naveli da su radili sa korisnicima koji su bili izloženi nasilju i eksploataciji. Jedna ispitanica navodi da je to "neretka pojava", da po njenoj proceni čak 90 posto korisnika sa kojima rade bilo izloženo nekoj vrsti nasilja (posebno porodičnog nasilja), kao i da su se uglavnom sretali sa slučajevima prinudnog braka, te da za neke korisnice "postoje snažne indicije" da su bile izložene trgovini ljudima (kroz prinudni brak, prinudnu prošnju ili neku drugu vrstu eksploatacije), navodi se u istraživanju.
Najčešće žrtve su pripadnice romske populacije i kada je reč o licima prinuđenim na brak radilo se o devojčicama. Iz organizacija ističu da je, uglavnom, reč o devojčicama od 15 do 18 godina starosti, međutim najmlađa devojčica sa kojom su radili imala je 12 godina.
Devojčice koje su bile prodate radi prinudnog braka u inostranstvu (uglavnom u Nemačku i Belgiju), često su dalje radno eksploatisane od strane ljudi kojima su prodate.
- Pandemija koronavirusa intenzivirala je ovu praksu - navodi se u izveštaju ASTRA.
Izveštaj ističe i da su korisnici koji su bili izloženi eksploataciji i nasilju uglavnom registrovani kao povratnici po osnovu Sporazuma o readmisiji, zatim da su bili registrovani kao žrtve trgovine ljudima u Srbiji.
Glas javnosti/Jugmedia.rs