U bioprognozi RHMZ često upozorava vozače da budu oprezni, ali šta raditi ako vam pozli usred vožnje? I da li biste znali da protumačite jedan signal koji drugi vozač šalje?
Poseban signal u saobraćaju da vam je loše
Kada su vremenske oscilacije u pitanju, poseban oprez savetuje se i prilikom vožnje, pogotovo kada je starija populacija u pitanju.
Neretko se dešava da nekome pozli u toku vožnje, a takvi slučajevi mogu da se završe i fatalno. Da se to ne bi dogodilo, Hitna pomoć je osmislila signal koji možete koristiti da drugim vozačima stavite do znanja da vam nije dobro.
O tome je govorio Damir Okanović, gostujući nedavno na RTS:
- Sa godinama raste i rizik od iznenadnog pogoršanje zdravstvenog stanja. Specijalisti urgentne medicine kažu da je jako važno da, ako vam pozli u toku vožnje, prvo što ćete da uradite jeste da stanete i uključite sva četiri žmigavca i stanete na neko bezbedno mesto. Gledajte da to bude prolazno mesto, gde će vas videti drugi vozači ili gde će vas videti pešaci - savetuje Okanović.
Ruka ispružena kroz prozor, znak da vozaču nije dobro
Kako ističe, veoma je važno da drugima stavite do znanja ako vam je loše.
- Dakle, uzmete telefon i okrenete 194. Ali ako ste na izmaku snage, upotrebite poslednje atome snage, otvorite levi prozor i isturite šaku da vam stoji ispružena kroz prozor. To će biti signal i vozačima i pešacima da se nešto dešava. To je signal koji su ustanovili naši lekari Urgentne medicine, to je jasna poruka ostalim učesnicima u saobraćaju da vam je loše i da vam treba pomoć. Dakle otvorite prozor i ostavite odručenu ruku, to će biti signal drugima da je vama potrebna pomoć - objasnio je Okanović.
Kako promene vremena utiču na naše telo
Prelazak sa hladnog na toplije vreme može dodatno da oslabi imunitet i poveća rizik od respiratornih oboljenja, ali i dovede do pojačanog širenja virusa i sezonskih prehlada.
Nagle promene temperature izazivaju pravi šok za organizam, jer tada on mora brzo da se prilagođava novonastalim promenama, a temperaturne toplo-hladno promene naročito pogađaju one koji imaju problem sa krvnim pritiskom.
Prehlade i sezonski virusi najrasprostranjeniji su tokom naglih promena temperature. Oslabljen imunitet, suvi vazduh i pojačan kontakt među ljudima doprinose širenju bolesti. Iako mnogi odlože zimske jakne kad temperature porastu, važno je ostati oprezan, posebno za decu, starije osobe i hronične bolesnike.
Kako je za "Blic" objasnila nedavno dr Biserka Obradović, promena vremena izaziva sledeće zdravstvene probleme:
Redovna terapija, hidratacija i adekvatan san
Lekari savetuju da pacijenti redovno uzimaju svoju terapiju, za svaki problem da se jave svom lekaru, kao i da ne propuštaju kontrole. Kako bi ublažili negativne efekte vremenskih oscilacija, doktorka Obradović preporučuje sledeće:
Glas javnosti /B06S