Dijabetes je jedan od prioriteta struke za inovativnu terapiju, rekla je ona, navodeći kako se očekuje da će „obolelima od dijabetesa na teret RFZO biti uskoro dostupna i najnovija inovativna terapija”.
Ona je, kako se ističe u saopštenju RFZO, naglasila je da se trenutno na Listi lekova nalazi 41 medikament različitog zaštićenog naziva (72 JKL) za lečenje dijabetesa, i to iz grupa insulina-humani insulin i analozi insulina kao i lekovi iz nekih grupa oralnih antidijabetika, prenosi N1.
„Sredstva koja RFZO izdvaja za oralne antidijabetike i insuline koji se nalaze na Listi lekova svake godine se značajno uvećavaju, a u 2020. godini RFZO je za ove lekove izdvojio skoro osam milijardi dinara, što je gotovo četvrtina od ukupnih sredstava koja se izdvajaju za sve lekove koji se izdaju na recept u apotekama“, navela je Radojević Škodrić.
Kada je reč o medicinsko tehničkim pomagalima, podsetila je da je usvojen predlog udruženja dijabetičara da se test trake propisuju u količini za šest meseci, umesto na tri meseca, kako je to sada propisano, što pacijentima znači jedan odlazak kod lekara manje, a da će na teret RFZO biti omogućena i nabavka savremenije insulinske pumpe sa senzorom.
U RFZO upozoravaju da je dijabetes peti vodeći uzrok umiranja i peti vodeći uzrok opterećenja bolestima, a da u Srbiji ima oko 770.000 obolelih od te bolesti.