I na šalterima pošta prve markice u Srbiji pojavile su se u maju 1866. godine. Bile su to marke za novine sa odštampanim srpskim grbom, a u Beču su prvog jula iste godine odštampane i marke za pisma sa likom kneza Mihaila Obrenovića.
Poštanska služba preuređena je 25. januara 1866. godine i tada je uvedeno plaćanje poštanskih taksi markicama.
Nacrt za prvu markicu bio je delo slikara, litografa i fotografa Anastasa Jovanovića, upravitelja dvora Obrenović. Ipak neke pošte nisu bile redovno snabdevane markama, pa je na mnogim pismima iz te godine stajao žig „naplaćeno“ umesto markice.
Prva srpska poštanska marka, na kojoj se nalazio lik Knez Mihaila Obrenovića,
— Заштитник безГрађана (@peravojchan) May 1, 2020
1866. pic.twitter.com/KsNUYHb9Mf
Cene prvih pet maraka izdatih 1866. godine bile su, redom: 1 para, 2 pare, 10 para, 20 para i 40 para, a korišćene su najčešće za plaćanje pretplate na novine.
Prva redovna serija maraka Kneževine Srbije bila je sa likom kneza Mihaila Obrenovića, identičnog crteža, ali u tri boje – žutoj, ružičastoj i plavoj. Kasnije, marke sa likom kralja Aleksandra Obrenovića, bile su štampane u Državnoj štampariji u Beogradu. To su prve svetske marke i po njima je Srbija ušla u klasiku svetske filatelije.
Na filatelističkom tržištu srpske marke smatraju se jako vrednim. Izuzetno retka i najvrednija među pomenutim markama je marka sa likom Mihaila Obrenovića od jedne pare iz 1868. godine. Poznato je da je sačuvano samo oko 12 komada, pa stoga među filatelistima predstavlja kolekcionarski komad vredan čitavih 6000 evra. Marke od 1 pare (žućkasto-maslinaste boje) i 2 pare (sivo-maslinaste-zelene boje) procenjuju se okvirno na vrednost od 100 do 800 evra.
Na vrednost poštanske marke utiču tiraž, očuvanost i potražnja.
(Glas javnosti)