Za talentovane osmake odlučne da zavrede mesto u školama i specijalizovanim odeljenjima za darovite upisna trka već je počela, polaganjem prijemnih ispita, odnosno proverama sklonosti i sposobnosti koje moraju da prođu uspešno da bi se domogli srednjoškolskih klupa namenjenih nadarenima za nauku i umetnost.
Zvanični Konkurs za upis učenika u prvi razred srednje škole predviđa da bi od septembra ukupno mogao da bude 4.871 talenat u najmlađoj generaciji gimnazija, stručnih i umetničkih škola širom Srbije. Međutim, u poslednjih pet godina, u kojima se sistem konstantno bogatio novim i raznovrsnim gimnazijskim smerovima za talente, konkursom planirana kvota za darovite učenike nijednom nije popunjena. Za darovite učenike prvi upisni rok je i jedini u kojem mogu da polože obavezan prijemni.
Uz rezultat s ove provere znanja za rangiranje računaju se i poeni ostvareni na maloj maturi, kao i bodovi na osnovu uspeha u prethodnom školovanju, a specijalizovana odeljenja prvog razreda formiraju se tek ukoliko dovoljan broj učenika ispuni sve uslove i iskaže želju da upiše odgovarajući smer za talente.
Od 2017. godine, kada je prvi put uveden gimnazijski smer za đake s posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku, broj predviđenih IT odeljenja iz godine u godinu je povećavan, a posle upisa uvek je ostajalo nepopunjenih mesta. Primera radi, prošle godine od 49 škola u kojima je bilo planirano gimnazijsko IT odeljenje, u 26 je zacrtana kvota i popunjena, a od 23 u kojima je ostalo upražnjenih mesta, u deset škola nije bilo dovoljno učenika da se formira odeljenje za IT talente jer je uslove konkursa ispunilo manje od 15 đaka.
Prvi put ove godine nadležni planski smanjuju broj prvaka na smeru budućnosti. U odnosu na prošlu godinu sada je predviđeno pet odeljenja, što znači 100 učenika, manje na smeru za talentovane za računarstvo i informatiku. Spisak škola koje u ponudi imaju IT odeljenje, za jednu školu je kraći, Drugu kragujevačku gimnaziju, i sada broji ukupno 48 kuća znanja.
Jedini specijalizovani gimnazijski smer u kome se nije desilo da u prvom krugu ne popuni sva predviđena mesta jeste – sportski, po starom ili po novom planu i programu. Od ove školske godine u njemu stasavaju đaci u osam odeljenja prestoničke Sportske gimnazije i po jednom odeljenju u još šest gimnazija u Subotici, Novom Sadu, Sremskoj Mitrovici, Užicu, Novom Pazaru i Nišu. Tu je uvek prava jagma za mesto.
Čak 524 kandidata lane je navelo sportski smer kao prvu želju, ali je ispod crte moralo da ostane 244 jer je bilo 280 raspoloživih mesta. Prvi put se prošle godine desilo da je u gimnazijama Srbije predviđeno više mesta za sportiste nego za talentovane matematičare, a sada sportistima namenjeno još više mesta – 400. Isto toliko ima za obdarene za matematiku (240), fiziku (60) i hemiju i biologiju (100) zajedno. Uz postojećih sedam, još šest škola će otvoriti vrata budućoj generaciji sportista u prvom razredu.
Predviđeno je da se po jedno sportsko odeljenje oformi i u Somboru, Bečeju, Mladenovcu, Kragujevcu, Priboju i Kraljevu. Otuda će osim u Sportskoj gimnaziji sportsko odeljenje postojati u još jednoj beogradskoj opštini i u još 11 gradova. Već je prijavljeno 238 kandidata više nego što je planirano mesta. Iako je postojala namera da se i za sportiste uvede prijemni, i ove godine se od toga odustalo, mada se u zvaničnom konkursu i đaci obdareni za sport pominju svim poglavljima koja se odnose na osmake kojima je položen prijemni uslov za upis u srednju školu. Da bi mogli da konkurišu za mesto u sportskim odeljenjima đaci u željenoj školi 15. i 17. maja treba da se prijave i donesu potvrdu nadležnog nacionalnog granskog saveza o ostvarenim sportskim rezultatima. Računaju se sportski rezultati iz osmog razreda, eventualno iz sedmog za takmičenja koja ove godine nisu održana zbog epidemioloških neprilika. Reprezentativcima sleduje deset poena, a osvajačima državnih prvenstava osam bodova za zlatnu medalju, sedam za srebrnu i šest za bronzanu. Ako kandidati imaju isti broj poena, prednost u rangiranju imaju nosioci diplome „Vuk Karadžić”, učenici koji imaju veći broj poena na osnovu sportskih rezultata, međunarodnih i republičkih nadmetanja iz kalendara takmičenja i smotri učenika i na završnom ispitu.
Prijemni ispiti održani su za buduće srednjoškolce muzičkih škola, a provera znanja i predispozicija ključnih za nastavak školovanja u srednjim baletskim školama traje još danas. Osoben test koji je uslov za upis u Matematičku gimnaziju i odeljenja osmaci su već polagali, a onima koji su položili ovaj ispit bodovi sa prijemnog mogu se računati i za upis u specijalizovana IT ili odeljenja za fizičare. Osmaci koji su od starta kandidati za mesto među obdarenim gimnazijalcima za informatiku i računarstvo ili za fiziku, za IT smer polagali su matematiku, dok su fizičari mogli da odaberu da li će rešavati test iz fizike, matematike ili oba, pa da im se računa jedan, bolji rezultat. Preliminarni rezultati treba da budu poznati do 18. maja, mada su ih neke škole već objavile. Rok za objavljivanje konačnih rezultata prijemnih ispita je 19. maj.
Provere sklonosti i talenta potrajaće do kraja ove sedmice, i to za umetnike naklonjene zanatima i dizajnu čiji se ispit sastoji iz crtanja, slikanja i vajanja i održava se tri dana (od 14. do 16. maja). Predstojećeg vikenda održaće se i prijemni za osmake koji nameravaju da nastave školovanje u filološkim gimnazijama i odeljenjima, kao i specijalizovanim smerovima gimnazija za hemiju i biologiju, geografiju i istoriju, scenske i audio-vizuelne umetnosti.
(Glas javnosti-Politika)
29 min