Hiljade radnika dobija otkaze u mestima na jugu Srbije, gase se fabrike koje su dovođene kao veliki investitori i koje su dobile velike subvencije i pomoć od države, a iza njih ostaju samo dugovi.
Tekstilna fabrika „Džinsi“ iz Turske nedavno je, praktično preko noći, bez posla ostavila oko 700 radnika, što je samo još jedan u nizu događaja u kojima se dešava masovno otpuštanje radnika na jugu Srbije.
Radnici Džinsija iz Leskovca, koji su otpušteni putem SMS poruka, protestovali su danas ispred svoje fabrike. Oni su zahtevali da im se obrati neko iz uprave, kao i da im se isplate plate i putni troškovi.
Jedan od radnika ove fabrike Stefan Jovanović potvrdio je da im se, sem SMS poruke koju su dobili, niko iz uprave nije obratio.
On objašnjava da nisu ni obavešteni o otkazu, već da su još uvek u radnom odnosu, ali da su na „kolektivnom odmoru“.
Takođe, on navodi da im se nije obratio ni gradonačelnik Leskovca, kao ni niko od zvaničnika koji ovih dana razmatraju njegovu i sudbinu njegovih kolega.
"Mi nismo zadovoljni onim što oni nama sada nude i to nije rešenje. Oni samo gledaju da nas otkače. Mi u te druge firme koje nude možemo uvek kao pojedinci da se zaposlimo“, navodi on.
Ispred Skupštine će, kako je dodao, biti glavni protest radnika ove fabrike.
On nije siguran koliko ljudi će biti na tom protestu, ali nada se da će bar 100 radnika doći.
Podsećamo, gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović kazao je da je on lično ranije predosetio da će turska tekstilna fabrika „Džinsi“ otići iz Leskovca, te da su zbog toga preduzete preventivne mere te da je jedna italijanska kompanija zainteresovana da preuzme deo radnika.
Reč je o firmi „Aunde“ koja proizvodi navlake za automobilska sedišta. Takođe, kako je Cvetanović dodao, i firma „Autostop“ koja se takođe bavi izradom patosnica i presvlaka, zainteresovana je da primi deo radnika.
„Mislim da je i „Jura“ zainteresovana da zaposli preko 200 radnika“, rekao je Cvetanović.
Drugi radnik ove fabrike kaže da će oni sutra zakazati protest ispred Skupštine Leskovca, koji će najverovatnije biti u ponedeljak.
I dok gradonačelnik Leskovca misli da će radnici dobiti nova radna mesta, deo njih je od uprave već dobio SMS da je postignut sporazum sa Jurom o zapošljavanju radnika iz Džinsija.
„Obaveštavaju se svi zaposleni da će moći od sutra od 11 časova da se javljaju u kompaniji Jura radi obavljanja intervjua“, navodi se u SMS poruci.
Još nije poznato šta će biti sa radnicima, ali ono što je sigurno, kako tvrdi predsednik Udruženih sindikata Srbije “Sloga” Željko Veselinović, jeste da je kompanija Džinsi od Grada Leskovca dobila besplatno zemljiste, kanalizacionu i vodovodnu infrastrukturu, putnu infrastrukturu, a, kako dodaje, možda i oslobađanje ili smanjenje određenih taksi.
Deo tih tvrdnji potvrdio je i sam gradonačelnik Leskovca.
On je u svojoj izjavi, nakon zatvaranja ove fabrike, naveo da su njena dugovanja prema Vodovodu 350.000 dinara.
Kako prenosi Jugmedia, Cvetanović ipak nije odgovorio na pitanje koliko je lokalna samouprava oštećena, odnosno koliki neplaćeni računi su ostali iza njih, ali je objasnio da je italijanski investitor spreman da preuzme i da plati sva dugovanja koja se odnose na Grad.
On je rekao i da je „Džinsi“ isplatio radnicima majske plate, a da su obećali i isplatu junskih, što su naveli i iz same kompanije.
Međutim, Veselinović navodi da je najveći problem to što fabrika ide u likvidaciju i što samim tim radnici nemaju prava na otpremninu.
„Veoma teško će radnici dobiti i zaostale zarade jer samom likvidacijom radnici više nemaju kome ni da se obrate, a ni koga da tuže. Žalosno je i to što su radnici SMS porukom dobili obaveštenje da ostaju bez posla i to je skandalozno jer se niko iz firme nije čak ni udostojio da im objasni koja su sada njihova prava“, kaže Veselinović.
Podsećamo, ova kompanija je i ranije otpuštala radnike i imala probleme. Oko stotinak radnika dobilo je nedavno pojedinačna upozorenja da su se stekli uslovi za otkaz „zato što su 1. marta ove godine prekršili radnu disciplinu“ kada je deo njih zaustavio mašine i protestovao zbog kašnjenja januarskih zarada.
Radnici su tada tvrdili da im plate kasne 15 dana, a jedan od rukovodilaca da u ugovorima o radu nigde ne piše da se plate za prethodni mesec isplaćuju narednog do 15. dana, već do kraja meseca.
Isti taj rukovodilac na pitanje da li nakon toga slede otkazi, tada je odgovorio negativno.
Ipak, da Džinsi nije jedini ovakav primer na jugu Srbije, pokazuje, ne tako davano, zatvaranje fabrike Geoks (Geox) u Vranju, nakon čega je bez posla ostalo 1.200 ljudi, kao i otpuštanja radnika u fabrikama Gramar iz Aleksinca i Gruner u Vlasotincu.
Veselinović navodi za Danas da se Vlada Srbije hvali otvaranjem novih radnih mesta, daje stranim kompanijama ogromne subvencije, a one posle nekog vremena zatvaraju fabrike i otpuštaju radnike.
„To se desilo sa Geoksom u Vranju, dešava se sa Grunerom u Vlasotincu i evo sada i sa Džinsijem u Leskovcu. To su, nažalost, sve niskobudžetne kompanije koje se bave uglavnom manuelnim poslovima i kao na traci otpuštaju i zapošljavaju radnike, pritom regularno uzimajući državne subvencije za svakog novozaposlenog radnika, dok ogroman broj odlazi od njih zbog malih plata i loših uslova rada“.
Glas javnosti/D05S