Glas Javnosti

PROTEST RADNIKA IKL-A ISPRED PREDSEDNIŠTVA SRBIJE: 'Običan svet više nema šanse da dobije spor u Privrednom sudu'

Društvo
Autor: Glas javnosti

Još jedan protest bivših radnika i akcionara Industije kotrljajućih ležajeva (IKL) iz Beograda, održan je ispred Predsedništva Srbije. Radnici i akcionari se već šestu godinu bore za to da se sprovede sudska presuda o vraćanu imovine pomenutog preduzeća bivšim zaposlenima.

I mada protest radnika IKL-a nije brojao više od pet ljudi, čemu je doprinelo i kišno vreme, prisutni su se potrudili da budu dovoljno glasni i jasni u svojim zahtevima. 

Predsednica udruženja akcionara IKL-a, Stana Rondović, govorila je na protestu o neispunjenim obećanjima i nepravdi koju čini se nikako ne mogu ispraviti. 

Rondićeva je 11.05.2020. godine predala molbu za prijem i pruženje pomoći u slučaju problema IKL-a, predsedniku Republike, a od državne uprave ni dan danas nije dobila odgovor. 

Foto: Glas javnosti

"Želimo da znamo, zašto se presuda već šest godina ne sprovodi, ako je to zakonska obaveza. Mi neprestano podsećamo generalni sekretarijat, predsednika Republike, predsednika Vlade. Na 15-20 dana šaljemo obrazloženo pismo sa dokazima, a oni nas neprestano upućuju sa ministarstva na ministarstvo i oglašavaju se nenadležnim," priča predsednica udruženja.

Ona kaže da trenutni sudija na predmetu, Natalija Pejić Kordić, ne želi da sprovede presudu zato što nije sigurna ko stoji iza ugovora.

"Osnovano sumnjam da sudija iz ovoga izvlači materijalnu korist. Ona je bez trunke zadrške, pred saradnicom rekla- nemoj više da dolaziš ovde kada sam zatražila pomoć," objašnjava Rondovićeva.

 

Kako je predsednica udruženja istakla, Natalija Pejić Kordić je u međuvremenu unapređena za potrparola Privrednog suda.

"Gradonačelnik grada Beograda u to vreme, Siniša Mali, 2014. godine je izdao dozvolu za gradnju "Green garden-a", iako nema zakonskih osnova, jer imovinu niko nije platio. Ali za to niko ne haje. Gradonačelnik je tada organizovao slavlje u Skupštini Beograda, povodom otvaranja gradnje za izraelca, za kojeg mi ne znamo ko je, a zakonski smo suvlasnici, jer je IKL 100% akcionarsko društvo," objašnjava Rondovićeva.

Više od 500 puta predsednica akcionarskog društva se obraćala sudijama, žaleći se na rad stečajnog upravnika, ali sud je bio nem za njene probleme.

Rondoviće je čak dva puta zatražila izuzeće sudije Natalije Pejić Kordić iz slučaja stečaja IKL-a, ali je njen zahtev bio odbijen.

"Ja tu vidim strahovitu povezanost sudova sa tajkunskim lobije, na osnovu interesne sfere i potpuno zaobilažnje zakona. Običan svet više nema šanse da dobije spor u Privrednom sudu. Oni rade samo protiv svog naroda," završava Stana Rondović.

Rondovićeva je naglasila da su radnici upisani kao jedini zakonski vlasnici, i da nisu nikoga ovlastili da "poklanja investitorima imovinu IKL-a u njihovo ime. Ono za šta se bivši radnici bore i zbog čega protestvuju već šest godina, jeste želja da se sprovede pravosnažna presuda Višeg suda i da im se vrati nezakonito otuđena imovina IKL-a. 

S obzirom na to da je trećina od 1000 akcionara i zaposlenih preminula, pitanje je da li će živi ikada dočekati svoju pravdu.

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR