Spor doživljava kulminaciju pre nekoliko dana kada je, prema tvrdnjama „Cvetkovića”, „izvršen nezakonit upad” u, kako kažu, „njihove prostorije”.
Sindikalci, nekad vlasnici, a danas korisnici zgrade, u zgradu su počeli da useljavaju svog novog podstanara – klub za „brazilski džijudžicu”.
Ali, ko zaista ima pravo da taj objekat koristi i da li je to „upad” ili SSSS, koji trenutno ima pravo korišćenja ovog objekta, prostorom „može da raspolaže kako hoće” – dve strane ne mogu da se saglase.Time je SSSS povredio više pravnih akata i dozvolio izdavanje prostora trećim licima zarad sticanja sopstvene koristi – tvrdi Miloš Bajić, predsednik KUD-a, objašnjavajući da je nepokretnost, koja je u svojini republike, 2018. godine Zaključkom vlade njima data u zakup na pet godina po povlašćenim uslovima. To je, kaže, potvrđeno i ugovorom koji je godinu dana kasnije potpisan sa Republičkom direkcijom za imovinu. Ali, i dan-danas, folkloraši u taj prostor ne mogu ni da privire, piše Politika.
– Prvi put je Direkcija, ovlašćena da realizuje zaključak vlade, pokušala da nas uvede u prostor u maju 2019. godine. Nažalost, bez uspeha, jer prepreka vraćanju KUD-a bio je Savez samostalnih sindikata i njihovo obezbeđenje. Drugostepenom sudskom odlukom sindikatu je, međutim, ostavljeno pravo korišćenja dela objekta u Miloša Pocerca 10, ali ne i dela prostora koji je Zaključkom dodeljen KUD-u „Branko Cvetković” – tvrdi Bojić.
Društvo se, međutim, dodaje on, našlo u pingpong igrici između države i grada koji jedan drugome prebacuju odgovornost oko ponovnog uvođenja folkloraša u zgradu koju su decenijama koristili. Zato, kaže, još čekaju pravdu, a posle 73 godine boravka u Miloša Pocerca, sada rade u objektu u Admirala Geprata.
Iz SSSS-a, međutim, stižu dramatično drugačije tvrdnje. KUD, tvrde, obmanjuje javnost.
– Ti navodi da je prostor njihov samo su davanje neistinitih informacija i manipulisanje pravnim činjenicama, što KUD non-stop radi. Mašu nezakonitim ugovorom koji, da je sprovodiv, oni bi već bili useljeni. Reč je o falsifikatu koji nema ni zavodni broj ugovora i za to je Savez podneo krivičnu prijavu. Nismo mi nigde upali, mi smo u našem prostoru u kome smo na osnovu presuda Apelacionog suda. Savez ima pravo korišćenja i u toku je postupak za utvrđivanje prava svojine sa republikom. Savez može da raspolaže prostorom kako hoće – tvrdi Nađa Gojović iz SSSS-a i dodaje da je ova organizacija, dok je bila vlasnik zgrade, KUD-u davala prostorije da ih koristi u skladu sa namenom i radi očuvanja kulturnog nasleđa, a da on zauzvrat plaća troškove. To, kaže, nisu radili, a prostor su zloupotrebljavali, osim proba organizovali su semafor žurke, proslave za Novu godinu, čak su i reizdavali sportskim društvima...
Ali, da su možda, „loši momci” u ovoj priči baš sindikalci, vidi se iz odgovora Republičke direkcije za imovinu. Savez „Cvetkoviću” ne dozvoljava da uđu u objekat, a uzima podstanare, na šta po zakonu nema pravo.
Jer, vlasnik sporne zgrade je Republika Srbija. Kao „gazda” ona je upisana presudom iz 2013. godine, a 2016. je, kako dodaju, presudom Apelacionog suda odlučeno da SSSS odatle, ipak, ne mora da se iseljava.
Ali, stvari u javnoj svojini se, jasni su iz Direkcije, „ne mogu davati u podzakup, pa zato SSSS nema nikakvog osnova da prostor iznajmljuje. Nema pravo ni da njegovo korišćenje onemogućava „Cvetkoviću” jer dokumenti na koji se folkloraši pozivaju zaista postoje.
– Po našem predlogu vlada je 2018. godine donela Zaključak kojim je odlučeno da se deo predmetne nepokretnosti, koji čini poslovni prostor površine 612,60 kvadrata, neposrednom pogodbom da u zakup KUD „Branko Cvetković”. Sa tim udruženjem zaključen je Ugovor o zakupu od 12. 3. 2019. godine. Nakon toga, SSSS se obratio Direkciji radi „stavljanja van snage ponude o dodeljivanju predmetnog prostora u zakup KUD-u. Na sastanku je od SSSS-a zatraženo da ovom udruženju omogući ulazak u posed i nesmetano korišćenje nepokretnosti. Oni su to odbili pa do primopredaje, i pored više naših pokušaja, do danas nije došlo – ističu iz Direkcije i naglašavaju da su od Državnog pravobranilaštva zatražili da pokrene postupak protiv njih. Direkcija se, dodaju, obraćala i opštini Savski venac na čijoj se teritoriji zgrada nalazi, ali i Gradskoj upravi, predlažući im da SSSS-u otkažu gostoprimstvo jer nepokretnost koriste „suprotno nameni i ciljevima utvrđenim statutom, odnosno u komercijalne svrhe, s ciljem sticanja dobiti”. Ali, i jedni i drugi, međutim, proglasili su se nenadležnima.
Pred Višim sudom u Beogradu vodio se parnični postupak po tužbi Sindikata protiv Republike Srbije radi utvrđenja prava korišćenja za zgradu u Miloša Pocerca. U decembru je tužba povučena, a u januaru je advokat Tanja Nikčević podnela predlog za povraćaj u pređašnje stanje. Ako se taj predlog usvoji, Direkcija smatra da se mora izjaviti protivtužba koja bi utvrdila da je SSSS-u, zbog nenamenskog raspolaganja zgradom, prestalo pravo korišćenja. Zbog toga, smatraju, nepokretnost treba predati republici kao vlasniku.
– Ukazali smo Državnom pravobranilaštvu, s obzirom na to da grad Beograd u ovom momentu neće preduzeti bilo kakve pravne mere i radnje povodom sporne situacije, da je potrebno da oni pokrenu sudski postupak za utvrđenje prestanka prava korišćenja tog saveza na poslovnim prostorima u Miloša Pocerca koje ne koristi u skladu sa statutom – ističu iz Direkcije.
1945. godine – Objekat u Miloša Pocerca 10 država je dala na korišćenje Sindikatu saobraćaja i veza, odnosno današnjem Sindikatu železničara Srbije, pa je i KUD „Branko Cvetković” kao njihovo društvo dobio pravo da tu bude.
1968. godine – Kao korisnik objekta uknjižio se Savez samostalnih sindikata Jugoslavije (SSSJ)
2007. godine – Kao pravni naslednik SSSJ pojavio se Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS)
2012. godine – država je tužila SSSS da bi utvrdila pravo svojine nad spornom zgradom i vratila je u svoje ruke
(Glas javnosti/Politika)