Glas Javnosti


PROTEST GIMNAZIJALACA: Izašli iz učionica i okupili se ispred škole, ovo su njihovi zahtevi

Društvo
Autor: Glas javnosti

Umesto u klupama, učenici prvog i drugog razreda Prve niške gimnazije, škole koja je u Nišu najduže bila u blokadi, bili su ispred škole. Razlog je sve što se prethodnih dana i nedelja dešavalo u ovoj školi.

Nakon smene direktorke, zaključavanja škole, prijave policiji, neprodužavanja ugovora profesorima koji su bili u privremenom radnom odnosu, napada na učenike, ulaska nepoznatih osoba na časove, saslušavanja jedne profesorke u policiji, đaci Prve niške gimnazije „Stevan Sremac“ koji pohađaju nastavu u zgradi ove škole izašli su sa prvog časa i nisu želeli da se vrate u znak protesta.

Profesorka Zorica Milenković kaže da joj je žao što se u ovom haotičnom početku školske godine ne misli na decu, a v. d. direktorke Radmila Stoiljković nije želela da razgovara sa novinarkom Južnih vesti.

U 8:05, umesto u klupama, učenici prvog i drugog razreda Prve niške gimnazije, škole koja je u Nišu najduže bila u blokadi, bili su ispred škole. Razlog je sve što se prethodnih dana i nedelja dešavalo u ovoj školi.

Učenici kažu da su izašli u znak protesta, a profesorka ruskog jezika Zorica Milenković rekla je da nije očekivala ovakvu reakciju učenika, ali je sa njima bila u dvorištu i ispred škole.

I ja sam zatečena, nisam ovo očekivala. Čak mi i učenici kažu da nemaju kod mene drugi čas, nego peti i pokazali su mi potpuno drugi raspored. Stvarno sam zbunjena i ne znam o čemu se radi. Da li je to zbunjenost, produkt ovog haotičnog početka školske godine, da li to možda nije slučajno? Čovek zdravog razuma ne zna više kako da donosi zaključke. Meni je žao što se ovde, uprkos svemu, ne misli na decu – rekla je Zorica Milenković.

Dodaje da je u školi i školski policajac.

Učenici u blokladi Prve niške gimnazije su na Instagramu dali saopštenje za javnost u kom kažu da „u ovim teškim vremenima za Srbiju, prosvetu i kulturu, svedočili svakojakim događajima – smena direktorke, zaključavanja škole, prijave policiji, neprodužavanje ugovora profesorima koji su bili u privremenom radnom odnosu i raznim skandalima koji ovoj ustanovi ne priliče“.

Oni su se okupili i juče u osnovnoj školi u kojoj pohađaju nastavu jer je deo zgrade Gimnazije nebezbedan.

U skladu sa tim incidentima došlo je do spontanog okupljanja učenika u dvorištu osnovne škole “Ćele kula” gde su treći i četvrti razred naše škole izmešteni. Ovim skupom želeli smo, kao odgovorni učenici i savesni građani, istaći probleme u kojima smo se našli. Kap koja je prelila čašu jeste i to što je jedna od naših profesorki završila u hitnoj pomoći nakon što je saslušana u policijskoj stanici. V. d. direktora naše Gimnazije ubrzo potom prihvatila je da primi delegaciju učenika – napisali su učenici.

Učenici su v. d. direktorki Radmili Stoiljković predali dva zahteva:

  1. Učenici će dobiti uvid u to koji su novi profesori došli, kako bi se slučaj sretanja nepoznatih osoba u školi rešio;
  2. Učenici će dobiti uvid u spisak profesora, koji su bili zaposleni na određeni vremenski period, a kojima ugovori nisu produženi uz obrazloženje zašto do produženja nije došlo.

Rok za ispunjenje zahteva je, kažu, ponedeljak, 8. septembar.

Komentar o dešavanjima u školi novinarka Južnih vesti je pokušala da dobije od v. d. direktorke Gimnazije „Stevan Sremac“ Radmile Stoiljković, ali ona je preko osoblja škole poručila da ne želi da razgovara.

Podsetimo, 18. avgusta je rešenjem Ministarstva prosvete, koje je potpisao ministar Dejan Vuk Stanković, sa funkcije direktora Prve niške gimnazije „Stevan Sremac“ smenjena Vera Dujaković, a za v. d. direktora postavljena Radmila Stoiljković.

Kolektiv škole je tu smenu ocenio kao primer represije i pokušaj zastrašivanja, pa je ubrzo održan protest ispred škole. Kapija škole je bila tada zaključena, a v. d. direktora se izvinila zbog lanaca i katanaca.

Školsku godinu učenici su započeli na dva lokacije – u svojoj staroj zgradi koja nije bezbedna i u Osnovnoj školi „Ćele kula“, a profesori gimnazije su upozorili da u učionice ulaze nepoznate osobe.

U dvorištu OŠ „Ćele kula“ ove nedelje su nepoznati momci bakljom i motkom napali dva učenika, a juče je jedna profesorka reagovala zbog nepoznatog muškarca u učionici, pa završila u policiji na saslušanju.

Zaposleni na niškom Filozofskom fakultetu su upozoravili na ozbiljnost situacije u „Sremcu“, a opozicija je zatražila hitnu reakciju nadležnih.

Glas javnosti/Južne vesti

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR