I nakon jučerašnjeg štrajka prosvetara, Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović ostala je pri stavu da trenutno nema novca za povećanje veće od 12% nastavnom osoblju i 8% nenastavnom osoblju.
Ministarka je ponovo pozvala na razgovor predstavnike reprezentativnih sindikata, ali Vladan Ćirić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije ponavlja da oni neće pristati na takvu ponudu, pišu Južne vesti.
„Ako nam daju iole ozbiljniju ponudu razgovaraćemo, ako ostanu pri svome i tvrdnji da para nema i da nas ucenjuju da prihvatimo ili ostavimo, od pregovora nema ništa. Pokušavaju na sve načine da podele kolektive time što daju 8% i 12% što nije u redu. To je još jedan dodatni problem u prosveti, ionako smo na dnu, a usvajanje takve ponude još više bi podelilo kolektiv i stvorilo jaz. Vrlo nezavidna situacija“, ističe Ćirić.
Drugi put od početka ove školske godine većina prosvetara je obustavila rad, roditelji kažu da je „teško organizovati se, da deca ispaštaju, ali i da podržavaju borbu prosvetara“. Da li će ponovo obustaviti nastavu, prosvetari će odlučiti naredne nedelje.
„Verovatno ćemo nastaviti sa protestima, štrajkovima, ali sve zavisi od stavova članova i toga kako se dogovorimo od ponedeljka. Opcije su ili štrajk po zakonu ili kombinacija zakonskog i nezakonskog, odnosno totalne obustave. Veliki su pritisci na direktore, a oni vrše pritisak na zaposlene. Teško je, ali ne smemo da odustanemo“, kaže Vladan Ćirić.
Dok iz Ministarstva prosvete navode da juče u 23,39% škola nije bilo nastave, da je u 28,29% bila u izmenjenom režimu, a u 48,32% je organizovana u celosti, Arhiv javnih skupova saopštio je da je jučerašnji protest u Beogradu bio je najveći protest prosvetnih radnika koji je dosad organizovan u Srbiji.
Prema njihovim podacima učestvovalo je oko 6.200 ljudi, a prema rečima Ćirića odazvao se veliki broj prosvetnih radnika sa juga.
„Samo iz Niša otišlo je pet autobusa, a prevoz je bio organizovan i iz drugih gradova. Nadam se da ćemo ostati složni, da će sindikati nastupiti zajedno, sa istim zahtevima i da ćemo postići nešto“, ističe Ćirić.
Četiri reprezentativna sindikata – Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, “Nezavisnost” i Sindikat radnika u prosveti Srbije, zajedno su pregovarali sa Vladom Srbije.
Prosvetari traže izmene i dopune Krivičnog zakona, izjednačavanje početne plate sa republičkim prosekom, izmene koeficijenata za obračun plata i isplatu Novogodišnjih nagrada, ali je, za sada, jedino predlog izmena Zakona o krivičnom postupku ušao u javnu raspravu i da je plan da bude usvojen do kraja godine.
Glas javnosti /D01S