U brojevima – promet je veći za 2,6% i iznosi 1,6 mlrd EUR.
- Trenutno cene su u stagnaciji, jer je tržište dosta mirno, ljudi su na godišnjem odmoru. A i finansijska situacija nije baš najbolja,. Potražnja je veća od ponude i samim tim prodavci nemaju uopšte obzira da bi mogle da se spuste cene - kaže agent za nekretnine Milan Nešković.
Procenitelj Milić Đoković navodi da postoji interesovanje investitora, ali je to 20% manje nego prošle godine.
Čak dve trećine novca za stanove potrošeno je u Beogradu, gde su cene za staru gradnju u odnosu na početak prošle godine, prema podacima RGZ-a, porasle za 20, a u novogradnji za 14%. U proseku 2.465 EUR po kvadratnom metru.
Najviše stanova se i dalje prodaje u Beogradu na vodi, ali prvo mesto po prosečnoj ceni zauzima blok Novi Dorćol, gde se kvadratni metar prodaje za 4.300 EUR.
Iako broj dozvola za izgradnju stalno pada proteklih meseci, stručnjaci ne očekuju pad cena.
- Svi kao država bi trebalo da rade i u korist građana i investitora, da ne komplikuju nešto što je realno, da se formiraju građevinske parcele, regulacioni planovi... Kad imate spremljenu parcelu i spremljene papire, relativno lako će se to izgraditi. Kod nas je problem u građevinskim dozvolama pre svega administracija - dodaje Đoković.
Učešće kredita je sa 28% palo na samo 18, jer su zbog kamata, krediti znatno poskupeli.
Što se zakupa tiče, u Beogradu se cene polako vraćaju na one kakve su bile pre nego što su stigli Ukrajinci i Rusi.
- Do 70% su otišle u odnosu na uobičajene godine. Tako da stan koji je rentiran za 400 EUR, u to vreme su rentirali za 700, 800, pa čak i 1.000 - napominje Nešković.
Sve dok je potražnja veća od ponude, nije realno očekivati da stanovi pojeftine.
To bi se moglo desiti ako se ubrza legalizacija jer, ukoliko bi se na tržištu našlo samo 10% nekretnina koje čekaju na legalizaciju, ponuda bi se povećala za oko 200.000 stanova.
Novi zakon se već dugo najavljuje, ali nikako da se nađe na dnevnom redu Skupštine, navodi R05S.