Ovog septembra, pored nastavnika i učitelja, na decu čeka i razno voće i povrće o kome se oni zajedno brinu. Ono na šta su posebno ponosni jeste školski špajz koji se nalazi u holu škole u kom se tegle odlažu kada voće i povrće potpuno sazre.
Dušica Tričković, direktorka škole „Radoje Domanović“, ističe da je školska bašta od posebnog značaja za učenike. Tu se spajaju biologija, geografija i hemija. Koordinator celog projekta je bibliotekarka Ana Stanković Mihajlović, a u rad sa učenicima uključene su i Jasmina Milić, učiteljica, i Gordana Rako, profesorka biologije prenosi 24sedam
Učenici, pored brige o biljkama, uče sve o njiihovoj sadnji, poreklu, rodu i o načinu održavanja.
- Bašta se nalazi u jednom delu dvorišta i sada je prepuna povrća. Tu su nam lubenice i dinje, koje ove godine deca prvi put uzgajaju. Uz njih je i nekoliko vrsta kukuruza. Posebnu pažnju poklanjamo začinskom bilju. Za rad u bašti zaduženi su učenici. Kada voće i povrće sazre, učenici donose tegle i ostali materijal koji je potreban, rade svi zajedno, ali su zato sada svi ponosni na svoj mali špajz koji se nalazi u holu škole - objašnjava direktorka.
Školska bašta je ograđena i zaštićena od pasa i mačaka, a postoji čak i protivgradna mreža kojom se biljke štite od pojave grada.
Ono što je zanilmljivo, u bašti se održavaju i čajanke, jer se u njoj uzgajaju i lekovita bilja. Uz malo dobre volje, kreativnosti, vremena i pozitivne energije dvorište škole je oplemenjeno
Učenici ove škole će u septembru, malo posle početka nove školske godine, biti domaćini vršnjacima iz Turske, kako bi mogli da razmene iskustva i da, pored druženja, nauče nešto novo o biljkama sa njihovog podneblja.