Glas Javnosti

PROFESOR SVETISLAV IZ VRŠCA, ZVEZDA RUSKIH MEDIJA: Došao je u ratom razorenu oblast sa humanom misijom

Društvo
Autor: Glas javnosti

On je 40 godina predavao je u Hemijsko-medicinskoj školi, da bi se onda zaputio u Lugansk

Moji preci su uvek bili na strani Rusa, uvek su se borili sa njima protiv zajedničkih neprijatelja. Pa kako da budem drugačiji? Šta ću reći svojim unucima? Kako ću se pojaviti pred svojim precima i pogledati im u oči? Kako mi može biti teško da svoju omiljenu decu učim svom omiljenom predmetu? Pogotovo sada, kada mnogi mladi na ratištu takođe brane pravoslavlje?

Ove dirljive reči izrekao je profesor Svetislav Stojanović, koji je rodni Vršac zamenio ratom zahvaćeni Luganskom kako bi ruskim đacima predavao matematiku.

Profesor Stojanović, kako prenose brojni ruski mediji uključujući i državnu agenciju TAS, 40 godina predavao je u Hemijsko-medicinskoj školi, a na odlazak u Lugansk odlučio se, kako sam kaže, jer Srbi rusku borbu doživljavaju kao svoju.

– Propaganda širom Evrope čini da se čini da Rusija gubi ovaj rat. To nije ništa novo. Evropa je takođe bila protiv Rusije u Drugom svetskom ratu. I tada, kao i sada, samo je Srbija bila na strani Rusije. I tada, kao i sada, čak i da se, ne daj Bože, desi da Rusija izgubi (što je nemoguće), mi bismo ostali na njenoj strani i borili se dok je bar jedan Srbin živ – kazao je profesor Stojanović.

Objašnjavajući kako je došao u Lugansk, profesor ističe da je u svemu presudnu ulogu imao Narodni front Rusije.

– Bez toga se moja velika želja verovatno ne bi ostvarila. Od samog početka svi koje sam kontaktirao su se trudili da mi pomognu da rešim ovo teško pitanje. U Lugansku sam tek nekoliko dana, upravo sam prošao lekarske preglede neophodne za rad u školi. Želeo bih da napomenem da se oni sprovode veoma pažljivo. Pre početka školske godine uspeo sam samo da se upoznam sa direktorom škole i nekim od njegovih najbližih saradnika. A na svečanoj skupštini video sam i ostale kolege, i za nas, naše drage đake, najvažnije ljude. Imam tri peta razreda, jedan deseti i jedan jedanaesti razred – istakao je Stojanović.

Kada je reč o prvim utiscima kada je došao u Lugansk, profesor kaže da su oni izuzetno pozitivni.

– Jednostavno rečeno, osećam se kao da pripadam svojima – kazao je on.

Upitan koji cilj sebi postavlja kao nastavnik, profesor je profesorski odgovorio.

– Verujem da je zadatak učitelja da se svim silama, svim svojim bićem trudi da našu decu vaspitava u dobre ljude, za koje smo i izabrali svoj rad. Pomozite im da postanu profesionalci koji mogu da prevaziđu sve poteškoće i reše probleme sa kojima će se deca suočiti u životu. Jer će na kraju svet počivati na njihovim plećima! – naveo je on.

Lugansk osnovali Srbi

Lugansku Narodnu Republiku, koja je odlukom predsednika Vladimira Putina priznata kao nezavisna država od strane Ruske federacije, osnovali su Srbi.

Sve se odgiralo pre više od dva ipo veka, kada je ruska carica Jelisaveta ukazom iz 1753. godine ovu zemlju na upravljanje poverila Srbima, kao znak zahvalnosti za doprinos u ratnim dejstvima protiv Tatara.

Prema pouzdanim istorijskim informacijama, o kojima su neretko svedočili i sami meštani Luganska ali i istorijski spomenici, deo srpskih izgnanika je tokom Velike seobe krenuo ka severoistoku, a krajnja destinacija do koje su došli su upravo Donjeck i Lugansk.

Celo ovo područje je bilo nazvano Slavjanoserbsk, što u prevodu znači Nova Srbija, a varošica nedaleko od Luganska koja postoji i danas ponela je ime Slavjanoserbsk.

Glas javnosti / O10S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR