„Umesto da odgovornost snosi vrh gradske vlasti, policije ili premijer, račun će, na kraju, platiti građani, poreski obveznici. Slična presuda se uskoro može očekivati i u slučaju firme Iskra čijih je 17 objekata srušeno iste noći na isti način, a samo te dve kompanije su pred istim sudom istakle milionske odštetne zahteve u ukupnom iznosu od 5,5 miliona evra“, piše beogradski nedeljnik Radar, a prenosi Beta.
Kako je objavljeno, pred do sada jedinim sudom koji se bavio slučajem rušenja Savamale, dokazano je da policija, iako blagovremeno obaveštena, tokom spornog događaja nije preduzela nijednu radnju iz svoje nadležnosti, dok su „muškarci sa fantomkama na glavi bagerima rušili objekte, a građanima ograničavali kretanje i vezivali ih“.
U presudi u koju je Radar imao uvid piše da MUP nije dokazao da je preduzeo mere koje je bio dužan po Zakonu o policiji i potpropisima.
Kako je dalje navedeno, država se ne može osloboditi odgovornosti, jer je do štete došlo krivicom njenog organa, čak i nezavisno od pravnosnažne presude kojom je jedan policijski službenik pravnosnažno osuđen za nesavestan rad u službi.
„MUP je odgovoran za ostvarivanje bezbednosti, pa se izostanak bilo kakve policijske zaštite na lokaciji na kojoj je najmanje 20 N. N. lica sa fantomkama i radnom mehanizacijom porušilo objekte, ograničilo kretanje prolaznicima i radnicima na obezbeđenju ugrozilo ličnu i imovinsku bezbednost, ne može podvesti ni pod jedan osnov koji bi isključio odgovornost četvrtotuženog (Republika Srbija – MUP) koji u periodu dužem od dva sata, a koliko je upravo prema Izveštaju koji je priložio četvrtotuženi, trajalo rušenje, nije preduzeo nijednu meru ostvarivanja bezbednosti“, piše, između ostalog, u presudi Privrednog apelacionog suda.
Glas agnostic /B08S
5 min