Glas Javnosti

PRIČA O VILHELMU LIHTENBERGERU: Prvi prodavac Biblija iz Beograda, čija su tri sina bila u srpskoj vojsci, jedan je poginuo sa ŠAJKAČOM na glavi (VIDEO)

Društvo
Autor: Glas Javnosti

-Povodom 150 god svetog pisma na srpskom jeziku, štampali smo životnu priču o Vilhelmu Lihtenbergeru, prodavcu Biblija iz Beograda, kaže Draško Đenović, verski analitičar.

 

-Vilhelm Lihtenberger, prvi prodavac Biblija iz Beograda, rođen je 1844. godine, u srpsku prestonicu došao 1868. sa 24 godine i ostao sve do svoje smrti 1923. Ovde je postao „podanik srpske krune“ kako je sam za sebe govorio, izrodio 8 dece, tri sina su mu bila u srpskoj vojsci u balkanskim ratovima. Najmlađi sin Peter je poginuo sa šajkačom na Drini, boreći se kao srpski vojnik. Njegova supruga Franciska bila je 1944. godine uhapšena od komunista i bila u zatvoru tri nedelje, da bi ubrzo posle puštanja umrla 1945. Bila je optužena da je nemački špijun, a imala je u tom trenutku 98 godina. Spasilo je to što je imala potvrdu da je njen sin poginuo kao srpski vojnik u prvom svetskom ratu, priča Đenović i dodaje:

-Tog Nemca sa Biblijom je poznavao ceo tadašnji Beograd. Bio je i prvi sekretar Biblijskog društva sve do svoje smrti. Njegova ćerka Marija je kasnije bila u zatvoru kao pripadnik Vojske spasa, bila je jedan od tri oficira u kraljevini Jugoslaviji. Bila je uhapšena jer je delovala u humanitarnim misijama, što je tada bilo dozvoljeno samo državi, i bila osuđena na tri godine robije zbog deljenja pomoći, jer je na taj način kršila ugled FNRJ i strancima pokazivala da je ona potrebna, priča naš sagovornik.

Udruženje „Ikonos“ kao udruženje građana ima svoju izdavačku delatnost koja se svodi na izdavanje knjiga iz domena biblicistike.

-Najpoznatija stvar je novi srpski prevod „Svetog pisma“ 2018 povodom 150 godina prvog izdanja „Svetog pisma“ na srpskom jeziku. Štampali smo dečju i tinejdžersku Bibliju, i do sada podelili više od 60 hiljada primeraka po školama preko veroučitelja. Omladinska Biblija sadrži izbor svetopisačkih tekstova za mlade, jer sigurno neće pročitati 1800 strana, ne čitaju ih ni stariji, zaključuje Đenović.

Saznajte u videu i šta je to interesantno Lutenberger slao svojoj centrali, a danas ne možemo ni da zamislimo da je u pitanju period od samo 150 godina.

(Glas Javnosti/N.G.)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR