Zvanično je crkva Svetih Petra i Pavla u ataru sela Rsovci na Staroj planini, udaljena 20-ak kilometara od Pirota, uvrštena u istorijske retkosti. Od 1981. godine se nalazi i pod zaštitom Republike Srbije, kao kulturno dobro, piše Telegraf.
Uklesana u brdo Kalnik, omanja ckva u jednoj od brojnih pećina, posvećena je Svetim Petru i Pavlu. Smatra se da je izgrađena tokom 13. veka.
Ne postoje pouzdani podaci o tome ko ju je podigao, ali se pretpostavlja da su to bili sinajski monasi. Isto tako postoji i pretpostavka da je ova crkva zapravo bila isposnica.
Sve dok pre desetak godina nije potpuno obnovljena i uređen prilaz, do crkve se stizalo prilično teško. Staza je bila neuređena i bilo je potrebno uložiti veliki napor da se do crkvice stigne. Međutim, sa uređenjem prilaza, značajno je povećan i broj hodočasnika, tim pre što postoji verovanje da je voda, koja se sliva sa tavanice, lekovita.
Samo brdo u kome je uklesana i ova neobična crkva je interesantno, najpre zbog lokalne legende, koja o njemu kruži.
Tu je u davna vremena živeo vojvoda Martin i brinuo o meštanima. A onda su hajduci oteli njegovu ženu. Zato je Martin počeo da sakuplja blago, ne bi li je od hajduka otkupio. Sve blago koje je sakupio, prema legendi, sakrio je u jednu od brojnih pećina u brdu Kalik, ali ono do danas nije pronađeno.
Freska za koju se smatra da je nastala kada i crkva, nalazi se na njenom severnom zidu. U narodu je ta freska poznata kao Ćelavi Isus.
Na njoj je prikazan Isus Hristos Mladenac bez kose, u doba mladosti i po tome je jedinstvena u svetskom fresko slikarstvu.
Nije poznato ko je izradio ovu fresku, ali postoje mišljenja da su to bili monasi sa Sinaja, za koje se pretpostavlja da su izgradili i ovu omanju crkvu u pećini. Takođe postoje mišljenja i da je ovu neobičnu fresku izradio neko iz naroda, mada istraživači smatraju da je to ipak rad nekog umetnika onog vremena.
(Glas javnosti)