Glas Javnosti

POVERLJIVI DOKUMENT KRUNSKI DOKAZ: Srbija gradi ogradu zbog migranata, niko ne zna ko će to da plati! (FOTO)

Društvo
Autor: Glas Javnosti

Iako je kraj radova na postavljanju žičane ograde na granici sa Severnom Makedonijom, u medijima najavljen za početak jeseni, po svemu sudeći do neplaniranog zastoja!

Kako su pisali u junu, u pitanju je 33 kilometra ukupne dužine, ali nepoznate vrednosti, kao i izvođača, jer tender kako su istakli nije bio raspisan.

Međutim, istaknuto je i da je postavljanje ograde započeto bez ikakvih dozvola, sprovedenih predviđenih pravnih procedura duž granice iz pravca Preševa ka Bugarskoj a glavni problem bila je nezavršena eksproprijacija zemljišta koje je velikim delom u vlasništvu lokalnih Albanaca.

Lokalna samouprava u Preševu je u avgustu potvrdila za Radio Slobodna Evropa, da bi ograda trebalo da onemogući eventualne masovne ilegalne prelaske granice. Kao dokaz početka postavljanja ograde, objavljen je tvit sa fotografijom grupe "Azil u Srbiji Asylum Protection in Serbia" (Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila - pravna, psihološka, socijalna i integracijska pomoć).

Šćiprim Arifi, predsednik opštine Preševo, rekao je da je izgradnja žičane ograde deo dogovora sa Evropskom unijom (EU).

-Mislimo da je ograda u funkciji dodatnog osiguranja granica zemalja van EU od izbeglica, koje će eventualno ponovo masovno krenuti takozvanom Balkanskom rutom, rekao je Arifi i dodao da ograda indirektno doprinosi procesu evrointegracijama, ali da on lično ima rezerve prema takvom tretmanu izbeglica.

Međutim ono što je nejasno a na šta RSE nije dobila odgovore je, kolika je dužina ograde kao ni iznos radova kao i ko ih finansira.

Iz Evropske komisije im nisu odgovorili na da li su upoznati ili konsultovani sa podizanjem ograde između Srbije i Severne Makedonije.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije, prema tvrdnjama RSE, ni posle nekoliko upita nije odgovorilo na pitanja o podizanju ograde.

Glas Javnosti je došao u posed dokumenta, Zaključka projekta zaprečavanja državne granice, saobraćajnih komunikacija, puteva i područja u svrhu onemogućavanja nezakonitog prelaska državne granice između Republike Srbije i republike Severne Makedonije i između Republike Srbije i Republike Bugarske van mesta graničnog prelaza, prepoznatog kao projekta od posebnog značaja za Srbiju sa utvrđenim detaljima u vezi sa eksproprijacijom čiji je krajnji korisnik Srbija, a za potrebe MUP, koji je označen kao poverljiv i potpisan 15. septembra od strane premijera Ane Brnabić i generalnog sekretara Vlade Novaka Nedića.

Foto: Glas Javnosti

Pokušali smo da od premijerke Brnabić, dobijemo komentar i saznamo više detalja o ceni projekta, izvođaču i roku završetka radova, kao i to da li će se zemljište eksproprisati ili plaćati zakup, ali bez obzira na obećanje njenog PR, nismo uspeli.

Srbija se nalazi na takozvanoj Balkanskoj ruti, kojom migranti i izbeglice pokušavaju da dođu do zemalja EU.

Kako smo nezvanično saznali od izvora upućenog u ovu problematiku, sve češći incidenti s migrantima i protesti u vezi sa njima, imaju za cilj da oni u svojoj ruti proglase nezvanično Srbiju za "crvenu zonu", kao što su Bugarsku gde su maltretirani.

-Ukoliko se to dogodi, i označe nas kao nepoželjnu zemlju, neće se zadržavati a možda i ulaziti u nju, kaže nam izvor.

(Glas Javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR