Ambasada Francuske u Beogradu dodelila je nagrade za osam gradova i opština u Srbiji u oblasti održivog upravljanja otpadom, održivog upravljanja vodama, održive urbane mobilnosti i energetske efikasnosti u okviru konkursa „Ekoopština“, čiji će predstavnici u novembru otići na studijski program u Francusku.
Nagrađene su i dve škole – Gimnazija iz Zaječara za projekat „Čili“ i Osnovna škola „Maršal Tito“ iz Kovačice, u okviru kategorija konkursa „Zelene škole“, čiji je cilj razvoj ekološke svesti građana, nagrađivanjem i podsticanjem dobrih praksi učenika i nastavnika u frankofonim i nefrankofonim školama u Srbiji.
U kategoriji „Održivo upravljanje otpadom“ nagrađene su opština Osečina i Novi Sad, koji je nagrađen i u oblasti „Energetska efikasnost“ zajedno sa opštinom Sokobanja, zatim u oblasti „Održiva urbana mobilnost“ nagrađene su opština Bajina Bašta i Beograd, a opština Majdanpek i grad Leskovac nagrađene su u oblasti „Održivo upravljanje vodom“.
„Ekoopština je mnogo više od običnog konkursa, ona je stub Francusko-srpske saradnje u oblasti održivog razvoja i zaštite životne sredine“, rekao je ambasador Francuske u Beogradu Pjer Košar.
Podsetio je da je za tri godine taj konkurs postao nezaobilazan za sve one koji se zalažu za održivu budućnost i da su njihovi stručni seminari omogućili da više od 800 izabranih predstavnika lokalnih vlasti i službenika iz Srbije razmene iskustva sa francuskim ekspertima.
Košar i šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre razmenili su sporazum o partnerstvu između Francuske i EU.
Žiofre je ukazao da je rad sa opštinama u Srbiji predstavlja veću efikasnost, više ljudskih resursa, tehničkih i finansijskih sredstava za stvaranje sveta koji je, kako je rekao, slobodniji, mirniji i koji više poštuje prirodu i štiti zdravlje svih građana.
„Za nas je bilo vazno da organizujemo ovu dodelu u nedelji Evropske nedelje mobilnosti, ona ima za cilj da se unapredi alternativni način kretanja, a to je nešto što vrednuje i konkurs Ekoopština“, kazao je Žiofre.
Istakao je da je EU važno da podrži Srbiju u postizanju veće transparentnosti i konsultacije sa građanima, bolje informisanosti posebno mladih o klimatskim, ekološkim i zdravstvenim izazovima, za koje, kako je kazao nisu odgovorni, a sa kojima će se ozbiljno suočiti ukoliko ništa ne preduzmu.
Državna sekretarka u Ministarstvu zaštite životne sredine Sandra Dokić je kazala da je konkurs „Ekoopština“ prepoznao inicijative Ministarstva da se usklade sa propisima EU. Dokić je kazala da će rebalansom republičkog budžeta za 2024. godinu biti određeno više od tri milijarde dinara za Ministarstvo životne sredine.
Glas javnosti/D01S