Poslovne ponude u omladinskim zadrugama veoma su raznovrsne.
- Trenutno najaktuelnije pozicije u OZ "Bulevar" su: IT stručnjak, koji bi radio u internacionalnoj kompaniji, istraživao tržište i organizovao događaje, onlajn administrator, paker i deklarant u magacinima, van gradske zone sa organizovanim prevozom, rad u bioskopu, rad u buticima u Beogradu, Novom Sadu, Leskovcu, Nišu i Preševu, istovar i utovar na teritoriji Beograda, telemarketing i posao vozača. U toku letnje sezone najaktuelniji su poslovi vezani za ugostiteljstvo - kaže za "Glas javnosti" Katarina Milić, službenica u Omladinskoj zadruzi "Bulevar".Studenti rade preko omladinske zadruge tokom cele godine.
- Tokom leta, zbog letnjeg raspusta i viška slobodnog vremena, više je srednjoškolaca koji su u potrazi za poslom, dok studenti rade tokom cele godine - rekla je Milićeva za naš portal. Ona je istakla da su najbolje plaćeni fizički naporni poslovi u magacinu za koje se zarađuje i preko 300 dinara po satu.
- Minimalna cena rada za koju se još uvek može pronaći radnik je 200 dinara po satu, a uobičajna 250 dinara. Sve je više poslodavaca koji su satnicu podigli na 300 i više dinara - rekla je ona i dodala da je ovogodišnja ponuda poslova u omladinskoj zadruzi raznovrsna.
- U ovom trenutku imamo otvorene pozicije poput poslova pakovanja, lepljenja deklaracija, kol centri su vrlo aktuelni, sve ono što je vezano za turizam, ugostiteljstvo, razne promocije, poslovi u bioskopu, kao i rad u internacionalnoj kompaniji. Voleli bismo da nam se jave studenti i ucenici iz Bujanovca i Preseva jer jedan nas poznati brend otvara svoju radnju.
Na sajtu OZ "Bulevar" navedena je neto cena od 200 dinara po satu za rad u pomenutom butiku u Preševu, dok je cena noćnog sata 252 dinara.
Osim interesovanja mladih za sezonske poslove u Srbiji, prema podacima nadležnih iz prestoničkih zadruga, omladinci su naročito zainteresovani i za rad u zemljama regiona, gde mogu da zarade još više novca, a pojedine omladinske zadruge imaju i dogovore sa inostranim kompanijama.
- Imamo praksu za jednu stranu kompaniju za koju su nam potrebni IT studenti. Praksa traje šest meseci, a nakon nje će omladinci biti primljeni u radni odnos u kom rade po ugovoru o privremeno povremenim poslovima. Zarada je 450 eura u dinarskoj protivvrednosti - rekla je Milićeva za "Glas javnosti".
Iakustva omladinaca sa poslovima preko zadruge većinom su pozitivna. Postoje pojedini poslovi na kojima je ponuđena zarada premala, međutim, kažu da je to krivica tih poslodavaca, a ne omladinske zadruge u kojoj se konkuriše.
- Moja iskustva i iskustva ljudi koje poznajem su jako pozitivna. Ne kasni se sa isplatom, a čak i kad se desi da isplata zakasni, to nije do omladinske zadruge, nego do konkretnih poslodavaca - kaže studentkinja Tijana Jovanović za "Glas javnosti" i dodaje da uglavnom konkuriše za rad u buticima.- Do sada sam nekoliko puta konkurisala za rad u butiku, jednom sam radila dva dana, jednom nedelju dana. Sve zavisi od toga kad sam tu, pošto nisam iz Beograda. Uvek mi izađu u susret. Nazovem ih dan dva unapred i oni mi nađu posao. Jako sam zadovoljna njihovom uslugom - kaže Jovanovićeva i dodaje da je i njena koleginica bila zadovoljna poslom računovođe, koji je dobila preko zadruge.
- U butiku sam zarađivala 200 dinara po satu. Jedna moja koleginica je radila tri mesecakao računovođa, posao je našla preko omladinske zadruge i bila je jako zadovoljna. Moju drugaricu takođe često zovu za rad u butiku - rekla je ona za naš portal.
(Glas javnosti)