„U svim opštinama koje su bile ugrožene, od Ćuprije, Paraćina, Jagodine, Ćićevca, Kraljeva, Trstenika, Vrnjačke Banje, došlo je do smirivanja i situacija je mnogo bolja“, rekao je Puzović.
Kazao je da su ekipe „Srbijavoda“ na terenu i sprovode kratkoročne mere koje će, u slučaju novog poplavnog talasa, omogućiti da se ugrožena mesta drže pod kontrolom.
Puzović je naveo da trenutno rade na omogućavanju da kroz kanalizacije, male reke i potoke, prođe voda koja se najavljuje u novom talasu padavina.
Naveo je da najavljene padavine mogu da stignu i ranije, kao i da će najviše pogoditi zapad zemlje, jugozapad, istok i jugoistok, zbog čega će „Srbijavode“ danas izdati novo saopštenje i upozorene i dati uputstvo koje će se sprovoditi na teritoriji cele Srbije.
Dodao je da na velikim rekama, poput Save, Dunava, Drine, Lima i Morave nema problema, već da se sve dešava na malim vodotokovima.
„Srbija ima više od 11.000 vodotokova drugog reda. Mere koje se moraju sprovoditi, to je čišćenje svih tih vodotokova, putnih rigola, putnih kanala, malih rečica, onih delova oko dvorišta… Ta voda faktički i ne može da dođe do velikih reka, prolazi kroz kuće i imanja“, rekao je Puzović.
Vanredna situacija proglašena je u 32 grada i opštine u Srbiji, gde se otklanjaju posledice poplava, ali i vrše pripreme zbog najavljenih novih obimnih padavina koje se očekuju od četvrtka.
Od 26. maja do danas evakuisano je 76 ljudi, a pripadnici MUP-a imali su oko 500 intervencija.
Poplavljeno je više stotina kuća, pomoćnih objekata, poljoprivredna zemljišta, a zbog izlivanja reka u gradovima oštećene su i stambene zgrade i brojni automobili.
Glas javnosti/R05S