Glas Javnosti

POPIS STANOVNIŠTVA IZ 1846. GODINE: Srba u Hrvatskoj bilo tri puta više nego Hrvata!

Društvo
Autor: Glas javnosti

Hajnrih Benhaus, glavni kartograf Austrijskog carstva pre 173 godine, tačnije 1846. objavio je etnografsku kartu Austrijskog cartstva. On je vrlo precizno bez ikakvih ličnih interesa naveo da na prostoru današnje Hrvatske živi 836 hiljada Hrvata i 2 miliona 643 hiljade Srba.

Kartograf je vrlo precizno naveo koliko na toj teritoriji živi i kog stanovništva. Iz ovoga se vidi da je na tlu tadašnje Hrvatske, Srba bilo tri puta više u odnosu na Hrvate.

Ovaj etnografski podatak, kao i etnografsku kartu Evrope iz tog perioda mogu da se nađu u trećem tomu Enciklopedije Catena mundi III.  

Sledeće godine, odnosno 1847. isti germanski kartograf objavio je etnografku kartu Osmanskog carstva na tlu Evrope. Na prostoru današnje Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine živjelo je 99% Srba.

-Tu nije bilo niti Bošnjaka, niti Bosanaca, nije bilo ni Crnogoraca, objašnjava glavni urednik izdavačke kuće Catena mundi.

 

Na ovaj način, veliki kartograf velikog moćnog Austrijskog carstva predstavio je etnografsku sliku Balkana.

Što se tiče bana Josipa Jelačića tokom njegove vladavine bio je poznat njegov stav o „slogi i bratinstvu” između Hrvata i Srba. On to nikada nije dovodio u pitanje. O tome svedoči i njegov ćirilični proglas „Narodu srpskom i srpskom u Trojednoj Kraljevini Dalmacije, Hrvatske i Slavonije” u vezi sa svojim imenovanjem za bana.

Pitanje koje se nameće jeste: Šta se desilo u ovih 173. godine, da jedan narod koji je bio najmnogobrojniji na prostoru Balkana toliko se asimilira?

Neki istoričari smatraju da je Kraljevina SHS, a kasnije Jugoslavija bila projekat iz koga su Srbi izašli kao najporaženiji narod.

Nakon Kraljevine SHS dolazi mračni period NDH-a i monstruozna stratišta poput Jasenovca, gdje se „rešava srpsko pitanje“ (jednu trećinu protjerati, jednu trećinu pokatuličiti, a jednu trećinu ubiti).

 

Onda dolaze iz 90-e, a prema popisu stanovništva iz 1991, poslednjem pre početka rata, u Hrvatskoj je živelo 581.663 Srba. U periodu od 1991-1995. u Hrvatskoj je u izganstvno protjerano blizu 250.000 hiljada Srba, od kojih prema popisu iz 2005. godine u izbeglištvu živi njih 200.000.

Računica pokazuje sledeće od 2 miliona 643 hiljade Srba iz 1843. godine, u Hrvatskoj danas živi svega 186. 633 tj. 4,36 %.

Za manje od 2 veka jedan narod izgubio je blizu 2 i po miliona stanovnika, ako nijesu svi stradali telesno, asimilacijom njihovni potomci koji glorifikuju ustaštvo su svakako stradali duhovno.

(Glas javnosti/Balkanskageopolitika)

 

 

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR