Projekat je napravljen u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i Klinikom za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević".
Opremljena senzorna soba, terapija sa životinjama, pomoć i podrška roditeljima, deo su Centra za autizam. Član ovog tima je i Laza, koji će pomagati deci sa autizmom.
psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević".
Opremljena senzorna soba, terapija sa životinjama, pomoć i podrška roditeljima, deo su Centra za autizam. Član ovog tima je i Laza, koji će pomagati deci sa autizmom.
Direktorka Klinike za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu dr Jelena Đorđević objašnjava da će Centar raditi po principu dnevne bolnice, parcijalne hospitalizacije u okviru koje se vrši dijagnostika i tretman dece sa poremećajima dece iz spektra autizma.
"U Centru će raditi multidisciplinarni tim stručnjaka, uz moguću dodatnu dijagnostiku – neurološku i dijagnostiku različitih drugih somatskih pridruženih oboljenja", kaže Đorđevićeva.
Podrška roditeljimaAutizam pogađa celu porodicu. Roditelji kojima su potrebni pomoć i podrška moći da ih dobiju u grupama podrške ili telefonom.
"Oni će slati u naš Centar za mentalno zdravlje ljude kojima je to jako bitno. Imaćemo i 24-časovnu podršku na SOS servisu za zaštitu mentalnog zdravlja 0800/309-309, besplatni servis, opcija 5", kaže v. d. direktora Klinike "Dr Laza Lazarević" prof. dr Ivana Stašević Karličić.
Državni sekretar Ministarstva zdravlja dr Predrag Sazdanović poziva i druge dečje klinike, koje se bave različitim problemima, da razmisle šta su danas glavni prioriteti.
"Danas je dan mentalnog zdravlja. Posle dve i po godine izlaska iz kovida, sasvim smo drugačiji ljudi. Tek možemo da očekujemo razne mentalne probleme. Danas smo tu zbog autizma, ali treba dobro razmisliti o našem mentalnom zdravlju", poručuje Sazdanović.
Kako navode lekari, svakom pacijentu pristupaće individualno i tako mu određivati terapiju.