Glas Javnosti

Podneta prjava Etičkoj komisiji: Dejan Vuk Stanković optužen za akademsko nepoštenje i autoplagijat

Društvo
Autor: Glas javnosti

Protiv novog ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića više profesora Univerziteta u Beogradu podnelo je prijavu Etičkoj komisiji njegovog matičnog Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača.

Oni ga optužuju ga da je 2017. godine, kada je biran za zvanje vanrednog profesora, jedan svoj rad predstavio kao dva odvojena da bi ispunio neophodan uslov, i da je to ponovio 2022. godine prilikom reizbora. Prijava je podneta 7. maja 2025. godine, saznaje nedejnik Radar na Fakultetu za obrazovanje učitelja i vaspitača.

Optužbe za autoplagiranje 2017. godine

Profesori optužuju dr Dejana Vuka Stankovića da je objavljivanjem rada „Antimetafizičko utemeljenje savremene prirodnopravne teorije: Teorija prava i praktične racionalnosti u delu Džona Mičela Finisa“ u časopisu Theoria 2017. godine prekršio zabranu autoplagiranja. Kako navode, ovaj članak je autoplagijat njegove monografije iz 2014. godine pod naslovom „Moralni argumenti u prilog prava: O filozofiji Džona Mičela Finisa – Beograd, Učiteljski fakultet“. Monografija i članak navedeni su kao zasebni naučni doprinosi kojima se Stanković kvalifikovao za izbor u zvanje vanrednog profesora. Rad iz 2017. godine naveden je kao jedan od dva obavezna rada iz kategorije M20, što je usvojeno na sednici Izbornog veća Učiteljskog fakulteta 7. jula 2017. i na sedmoj sednici Veća naučnih oblasti društveno-humanističkih nauka Univerziteta u Beogradu, održanoj 12. jula 2017. godine.

Profesori ističu da je problematično što je članak u Theoria objavljen kao originalni naučni rad, bez napomene da je proistekao iz monografije, niti je monografija navedena u popisu korišćene literature. Monografija iz 2014. godine proistekla je iz Stankovićeve doktorske disertacije. Time je, prema mišljenju profesora, povređen član 27. Kodeksa profesionalne etike Univerziteta u Beogradu, koji zabranjuje lažno predstavljanje akademskih dostignuća.

Profesori su predložili Etičkoj komisiji da rad iz 2017. godine proglasi autoplagijatom i da se postupi prema Pravilniku o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja i Pravilniku o postupku utvrđivanja etičke odgovornosti Univerziteta u Beogradu.

Autoplagijat iz 2022. godine

Profesori su podneli prijavu i zbog autoplagijata prilikom Stankovićevog reizbora u zvanje vanrednog profesora 2022. godine. Navode da je objavljivanjem rada „Izazovi i perspektive obrazovanja za demokratiju“ u časopisu Srpska politička misao 2018. godine Stanković prekršio zabranu autoplagiranja, čime je povredio član 11. i član 21. Kodeksa profesionalne etike. Ovaj rad je naveden kao novi naučni rezultat za reizbor 2022. godine, što profesori smatraju kršenjem člana 27. Kodeksa.

Predložili su Etičkoj komisiji da rad iz 2018. godine proglasi autoplagijatom i da se postupi prema odgovarajućim pravilnicima Univerziteta u Beogradu.

„Oprana“ biografija i ranije optužbe

Na sajtu Vlade Srbije, Stanković u svojoj biografiji navodi da je biran u zvanje vanrednog profesora za predmete Filozofija sa etikom, Obrazovanje za medije i Obrazovanje za demokratiju i građansko društvo. Međutim, profesori smatraju da su navedeni radovi plod autoplagiranja, što dovodi u pitanje njegove akademske kvalifikacije.

Ideja autoplagiranja nije nova – sličan slučaj dogodio se sa bivšim ministrom Aleksandrom Martinovićem, gde je Etička komisija Pravnog fakulteta u Novom Sadu zaključila da njegovo autoplagiranje nije problematično jer je počinjeno pre usvajanja Kodeksa o akademskom integritetu 2010. godine.

Inače, od kada je stupio na dužnost ministra prosvete, protiv Stankovića su se nizale optužbe, uključujući i one nekadašnjih studentkinja Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača za seksualno uznemiravanje.

Glas javnosti/Radar.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR