Udruženja poljoprivrednika najavila su proteste u celoj Srbiji zbog lošeg položaja u kojem se nalaze, a Ministarstvo poljoprivrede pozvalo ih je na "otvorene i konstruktivne razgovore".
Protest su najavila četiri udruženja - Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, Savez udruženja poljoprivrednika Banata i Udruženje poljoprivrednika Aradac.
Najveći broj poljoprivrednika koji će se uključiti u protest dolaze iz Vojvodine.
Ministarstvo poljoprivrede je na razgovor danas u 11 sati pozvalo sve ratare koji smatraju da država i pored svega što je uradila za bolji položaj poljoprivrednika u ovoj godini, nije ispunila neku tačku Sporazuma potpisanog u maju sa sedam poljoprivrednih udruženja i dodalo da „oni koji bi da pomoć i pored otovorenog poziva na razgovor traže na ulici, nisu zainteresovani za opštu dobrobit poljoprivrede, već su politički motivisani“.
Fotografije: Jutjub
„Ministarstvo na čelu sa ministarkom Jelenom Tanasković osuđuje svaku vrstu političkih manipulacija u oblasti poljoprivrede i apeluje na sve vredne i dobronamerne poljoprivrednike da ne podležu jeftinim političkim trikovima“, navodi se u saopštenju.
Poljoprivrednici traže subvencije po hektaru od 300 evra, „plavi dizel“ bez akcize za 100 litara po hektaru, odnosno da dizel na svim pumpama bude bez akcize plus PDV od 1. januara.
Jovan Jovanov iz bavaništanskog udruženja „Složni Pidikanci“ rekao je za portal "013info" da je planirano da poljoprivrednici iz ovog kraja traktorima dođu u Pančevo i okupe se kod Rafinerije.
– Ovo nema veze sa politikom, protest se tiče i u vezi je samo sa opstankom poljoprivrede", navodi Jovanov.
Ratari Mihail Privizer i Goran Filipovič pojasnili su za TV Nova da protesti nisu politički motivisani i da su svi njihovi zahtevi na stolu od avgusta prošle godine i da oni ne vide svrhu u daljim pregovorima sa Ministarstvom poljoprivrede.
Put u Čenti je već blokiran, a poljoprivrednici napominju da nemaju nikakve političke motive, već da traže način za opstanak ove grane privrede.
Poljoprivrednici iz Kisača, Čeneja, Vilova, Gospođinaca i drugih mesta koji su krenuli traktorima u koloni, ušli su u Novi Sad, tačnije do industrijske zone u tom gradu.
"Stigli su do rafinerije u Novom Sadu, i blokirali sve ulaze u nju. Sve kapije su blokirane, a slična situacija je i sa Rafinerijom Pančevo", navodi se.
Ideja je da se spreči distribucija nafte u zemlji i da se na taj način predstavnici Vlade primoraju da dođu na pregovore.
Zahtevi poljoprivrednika su:
– Subvencije po hektaru za biljnu proizvodnju – 35.000 dinara, najkasnije do 31. marta;
– Premija za mleko 19 dinara po litri;
– Subvencionisani krediti u toku cele 2024. godine sa kamatom od jedan odsto kojim se mogu i refinansirati postojeći krediti;
– Brisanje poljoprivrednika iz kreditnog biroa;
– Podsticaji za priplodne mlečne krave – 40.000 dinara po grlu;
– Jednokratna stimulacija za odgoj junica na prelasku u kategoriju priplodne krave – 100.000 dinara;
– Ukidanje ograničenja od 19 grla goveda za konkurs nabavke opreme za stočarsku proizvodnju;
– Stimulacija za odgoj tova junadi domaćih rasa (ne iz uvoza) – 25.000 dinara po grlu;
– Rešavanje problematike dugova i nalaženje rešenja za izmenu Zakona PIO za poljoprivrednike.
Glas javnosti/D01S