Penzioneri koji ne iskoriste mogućnost PIO Fonda za besplatnu banjsku rehabilitaciju, moći će u rehabilitacionim centrima da borave i o svom trošku, ali uz lepe povoljnosti.
Naime, kako objašnjava generalni sekretar Udruženja banja Srbije Vladan Vešković za Kurir, na destinacijama poput Sokobanje i Vrnjačke Banje trenutno ima na desetine hiljada mesta, dok ih je u rehabilitacionim centrima mnogo manje.
– Naše članice su specijalne bolnice i u njima ima 7.500 kreveta, od čega je polovina u mreži zdravstvenog osiguranja – navodi on.
U rehabilitacionim centrima ima uvek dovoljno kapaciteta i za građane koji žele da borave o svom trošku, navodi Vešković i dodaje da penzionere očekuju i specijalne pogodnosti.
– Oni koji se prijave na konkurs za besplatnu rehabilitaciju i budu odbijeni, verovatno neće ni ići.
Ipak, kapaciteta ima i svi penzioneri mogu da računaju na specijalne povoljnosti – uz penzioni ček mogu da plaćaju i na rate – tri, šest ili čak 12 – ističe generalni sekretar Udruženja.
Kako kaže, polako se menja starosna i profesionalna struktura, pa u banje više ne idu – kako se često misli – samo bolesni, već i mladi ljudi i bračni parovi sa decom.
Kada se u obzir uzme samo rehabilitacija, on kaže da su najtraženije Vrnjačka i Sokobanja.
– Mnogo se traže i Prolom, Lukovska i Kuršumlijska banja. Takođe, tu je i Koviljača, koja je najdalje otišla sa svojim uslugama kada je reč o specijalnoj bolnici.
Na severu Srbije je Banja Kanjiža i zdravstveni kompleks sa stogodišnjom tradicijom. Takođe, tražena je i Atomska banja, koja je specijalizovana za multiplu sklerozu, što niko čak ni u regionu ne radi – ističe Vladan Vešković.
Govoreći na temu privatizacije banja u Srbiji, on podseća da je specijalna bolnica na Zlataru neuspešno privatizovana.
Glas javnost/B10S