Glas Javnosti

Peca Popović: Živimo u siromašnoj državi bogatih pojedinaca (VIDEO)

Društvo
Autor: Glas javnosti

Bez obzira na svakodnevna jevanđelja po državnim medijima o zlatnom dobu u kome smo srećni da živimo, o drugoj strani tog „doba“ - rastućem siromaštvu retko se može išta ozbiljno čuti. Nije čudno ni neočekivano. Nema države gde je socijalna beda omiljena tema, odnosno gde nije „osuđena na amneziju“. Problem je što se u otadžbini „ekonomskog buma“ ona sve više vidi na svakom koraku – iz kontejnera.

Naše glavešine sa velikom strašću se obrušavaju na stare tajkune kriveći ih za sve i svašta. Ni da zucnu o novoj finansijskoj eliti u čijem stvaranju su najdirektnije učestvovali.



Razlog valja potražiti u razgranatim javnim i tajnim vezama s novobogatašima koji političkim partnerima zauzvrat moraju da se revanširaju u borbi za ostanak na vlasti. Takvim finansijerima se godinama obezbeđuje svaka vrsta nedodirljivosti, najbolji tenderi i, naravno, omogućavanje nastavka enormnog bogaćenja. Zanimljivo je da pritom vlast, ma koje partijske boje bila, teško nalazi tačne reči za istinu o siromaštvu.



Kada to i čini, ona ukazuje na rast životnog standarda uz neizbežno podsećanje na „bivše“, nabrajajući sve tadašnje ekonomsko-finansijski kolapse. Pored toga, nadležni vole da barataju „izmasiranom“ statistikom u koju je teško poverovati upravo zbog spornih metoda kojima se meri siromaštvo. Velike političke, sportske, kriminalne i estradne teme stavljaju se u fokus zaluđivanja javnosti dok praktično polovina građana Srbije muku muči sa siromaštvom. Između najekstremnijih ekstrema, najbogatijih bogataša i najsiromašnijih siromaha sve je dublji procep.

Broj bogatih se uredno duplira, a broj sirotinje se utrostručava! Iz godine u godinu širi se jaz između onih što imaju sve i onih koji imaju ništa. Siromaštvo ovde ubija više nego bratoubilački ratovi. Nekad je siromaštvo bilo rezultat nepravde, sada je siromaštvo kazna za neefikasnost. Došli smo dotle da se ne osuđuje nepravda već neuspeh. Ozbiljna istraživanja odavno ukazuju da približno 2,8 miliona stanovnika naše zemlje svojim prihodima ne može da podmiri osnovne životne potrebe sadržane u takozvanoj potrošačkoj korpi i da čak milion i po njih živi u ekstremnoj bedi. Naš je usud što smo rođeni u Jugoslaviji, bogatoj zemlji siromašnih ljudi, a sada živimo u novovastalim siromašnim državama bogatih pojedinaca.

Glas javnosti/B04S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR