I sve to pokazuju zvanični podaci, oni najnoviji za april. U najkraćem, u dosta opština po Srbiji cena kvadrata je pala, a ovakav trend nije izuzetak bio ni u Beogradu.
Prema podacima jednog popularnog sajta za nekretnine, najveći pad cene zabeležen je u jednoj beogradskoj opštini i to za15,58 odsto. U Novom Sadu vidljiv je takođe pad, po pojedinim opštinama i po nekoliko proenata. Cene u Pančevu i Kragujevcu ostale su istovremeno na istom nivou, dok je u Nišu zabeležen i rast i pad.
Beograd
Pad cena u Beogradu možda je najbolja vest za mnoge, a imajući u vidu izuzetnu frekventnost ovog tržišta. Najveći pad cene kvadrata zabeležen je na opštini Palilula - čak 15,58. Kvadrat u proseku na Paliluli tako je u aprilu koštao 2.492 evra.
Pad i na Mirijevu, opštini koja poslednjih godina beleži sve veću tražnju i rast kvadrata. U aprilu je cena kvadrata ovde iznosila 1.851 evro i to je u odnosu na mart minus od 0,32 odsto.
Mirijevo
Pad takođe i u centru Beograda i to za 1,44 odsto na cenu od 3.348 evra u proseku za kvadrat.
Prema aprilskom izveštaju najveći rast cena kvadrata u Beogradu je zabeležen na opštini Vračar, gde je cena porasla za 2,1 odsto. U proseku kvadrat je ovde u aprilu koštao 3.250 evra.
Na drugom mestu po rastu cena je opština Voždovac gde je zabeležen rast od 2 odsto, a cena je iznosila 2.462 evra po kvadratu.
Za mnoge očekivano, imajući u vidu popularnost, ali imamo rast na opštini Novi Beograd . Cena kvadrata na Novom Beogradu u aprilu iznosila je 2.770 evra po kvadratu, što je rast za 0,04 odsto u odnosu na prethodni mesec.
Novi Sad
Rast kvadrata u Novom Sadu zabeležen je jedino u centru, cena je porasla za 0.11 odsto i iznosi 2.682 evra. Na Novom Naselju kvadrat je jeftiniji za 1,48 odsto i iznosi 2.131 evro, dok je u Podbari cena iznosila 2.606 evra, što predstavlja pad cene kvadrata za 1,73 odsto.
Novi Sad
U Grbavici je takođe prisutan pad cene kvadrata za 1,46 odsto, cena iznosi 2.624 evra po kvadratu.
Niš
U Nišu tokom aprila meseca zabeležen je pad cena kvadrata u dve opštine, a u dve rast. Cena kvadrata u Bulevaru Nemanjića imala je minimalan pad u aprilu mesecu od 0,44 odsto i iznosila je 1.798 evra po kvadratu, u ovom delu Niša ujedno je i cena kvadrata najveća. U opštini Pantelej zabeleženo je poskupljenje od 0,06 odsto i cena kvadrata u ovoj opštini iznosila 1.547 evra po kvadratu.
Niš
Najveće poskupljenje zabeleženo je u opštini Durlan u Nišu. Cena kvadrata u ovoj opštini iznosi 1.325 evra, što jer rast za 10.42 odsto. U opštini Palilula zabeležen je pad od 3,09 odsto, gde je cena iznosila 1.442 evra po kvadratu.
Kragujevac i Pančevo
U Kragujevcu cene su ostale iste kao i prethodnog meseca, bez rasta ili pada istih. U Pančevu kvadrati su, procentualno, pojeftinili u aprilu. Tako je prosečna cena kvadrat u aprilu iznosila 1.410 evra po kvadratu, što je pad za 0,49 odsto.
Smirivanje tržišta izvesno
Nenad Đorđević, predsednik Upravnog odbora udruženja Klaster nekretnine, kaže da je u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prošle godine, na tržištu nekretnina zabeležen je rast prometa izražen u novcu od 2,6 odsto, uz smanjenje broja kupoprodajnih transakcija od 9,5 odsto, zbog rasta cena. Takođe ističe da je u poslednje tri godine promet na tržištu nekretnina povećan za 90 odsto.
- U prethodne tri godine promet na tržištu nekretnina je povećan za skoro 90 odsto, sa oko 4,2 milijarde evra u 2020. godini na 7,5 milijardi evra 2022. godine. Obzirom da je u prvom kvartalu 2023. godine došlo do povećanja prometa od samo 2,6 odsto na međugodišnjem nivou, u toku ove godine će doći do smirivanja tržišta nekretnina u Srbiji - kaže Đorđević.
Dodaje, da će rast cena biti zanemarljiv, ali da do pada cena nekretnina neće doći.
- Do pada cena nekretnina neće doći zbog visoke tražnje koja postoji od sredine 2020. godine, a koja ne dozvoljava tržištu nekretnina "povratak na staro", - odnosno na stanje iz 2017-2018. godine. Tražnja na tržištu nekretnina je visoka, bez obzira na manje kreditnih sredstava u prvom kvartalu 2023. godine, kojima je finansirana kupovina nekretnina - kaže sagovornik.
On objašnjava da se u razvijenim evropskim ekonomijama i u SAD preko 80 odsto transakcija na tržištu nekretnina finansira iz kredita, zbog čega pad ekonomske aktivnosti, povećanje nezaposlenosti i neizvesnost izazvana ratom po pravilu dovodi i do pada prometa na tržištu nekretnina. Napominje da kod nas nije takva situacija.
Glas javnosti/B06S