Taj lekar je Miodrag Branković koji je više puta do sada uzbunjivao javnost, odnosno, nadležne institucije po pitanju manjka terenskih lekara u "Hitnoj pomoći" u Nišu i drugih organizacionih propusta. U Zavodu za hitnu pomoć u tom gradu odbili su da govore o ovom slučaju, a Brankoviću prete otkazom.
Zašto je od poziva u pomoć 28. novembra – do njegovog dolaska na adresu u niškoj opštini Palilula, kako sam tvrdi, prošao 51 minut, proverava Zavod za hitnu medicinsku pomoć u Nišu, a kada će javnosti izneti detalje te provere – zvanično se ne zna. Doktor je slučaj prijavio Inspekciji Ministarstva zdravlja i ustanovi u kojoj radi, piše portal N1.
„Po rečima njegove supruge, ona je poslednji put te večeri Hitnu pomoć pozvala u 1.16, kada je pacijent izgubio svest i pojavila mu se pena na ustima. Nakon toga on nije davao nikakve znakove života, a ja sam sa svojom ekipom došao tek u 1.34, jer sam prethodno bio poslat na drugi poziv na drugom kraju grada“, kaže Miodrag Branković, lekar „Hitne pomoći“ u Nišu.
Šta se tačno događalo te noći u Zavodu za hitnu pomoć u Nišu i zašto je ekipa toliko kasnila, uprava za sada javno ne želi da govori.
Nisu se odazvali pozivu N1 na razgovor, upućenom prošle nedelje.
„Dr Miodrag Branković je Zavodu za hitnu medicinsku pomoć dostavio dokumentaciju u vezi sa slučajem preminulog pacijenta. Postupak je u toku“, navela je Snežana Radivojević, pomoćnik direktora Zavoda za HMP u Nišu, u pisanom odgovoru.
U prijavi, u kojoj se direktno optužuju dežurne kolege, doktor Branković navodi da je poziv sa adrese na kojoj je 46-godišnjak preminuo, primljen u 00.44 sati, kao treći red hitnosti. „Dijagnoza: bol u grudima“. „Pacijent ne uzima nikakve lekove.“.
„Ovaj teren bi trebalo da pokrivaju terenske ekipe „jug“ i „zapad“ Zavoda za HMP. Ekipa „jug“ je od 23 sata, na zahtev šefa ekipa dr Ljubiše Radomirovića, povučena iz svoje podstanice da bi radila ambulantu u zgradi zavoda, dok ekipe „zapad“ nije bilo, jer nije bilo doktora za ovu podstanicu, navodi dr Branković u prijavi Inspekciji Ministarstva zdravlja i Zavodu za HMP.
Od pet ekipa, koje je trebalo da opslužuju pacijente čitavog Niša, te večeri su, tvrdi, aktivne bile samo tri. U proces uzbunjivanja ušao je, kaže, poštujući pravila.
„Do dana današnjeg nikakav odgovor ni iz Ministarstva, ni iz „Hitne pomoći“, kaže Branković.
Ali je dobio upozorenje pred otkaz, čim je izašao u javnost sa pričom o preminulom pacijentu. Razlog: nepoštovanje odluke o nošenju maski u službenim prostorijama – pre nekoliko meseci i neovlašćeno napuštanje prostora rada pre isteka radnog vremena. Zamenica direktora, doktorka Snežana Radivojević, koju terenski lekar takođe krivi za smrt pacijenta u noći 28. novembra, odgovara pisano – „Zaposleni je dobio Upozerenje za povredu radne discipline u predhodnom periodu“.
(Glas javnosti/N1)
4 sata